Haber Detayı
21 Ocak 2019 - Pazartesi 10:35 Bu haber 742 kez okundu
 
Almanya hükümeti İran’ın Avrupa’da saldırı düzenlediği ve suikast planladığı şüphesiyle bu ülkeye yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Mahan Airlines'ın Alman havalimanlarına iniş izninin iptal edileceği bildiriliyor.
DÜNYA Haberi

Alman Havacılık Federal Dairesi'nin İran Mahan Airlines havayolu şirketinin iniş iznini geçici olarak kaldıracağı öğrenildi. Alman WDR ve NDR radyo-televizyon kuruluşlarıyla Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan habere göre 2011 yılından bu yana ABD'nin yaptırım listesinde yer alan Mahan şirketi haftada birer kez Tahran ile Münih ve Düsseldorf arasında sefer yapıyor. Alman havalimanlarına iniş yasağı Avrupa Birliği'nin ay başında uygulamaya koyduğu yaptırımlar arasında yer almıyor.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberinde ABD'nin yıllardır müttefiklerinden Mahan Airlines'ın iniş iznini iptal etmelerini istediği belirtiliyor. Şirketin genel müdürü Hamid Arabnejad Hanuki'nin İran Devrim Muhafızları ile sıkı ilişkisi olduğu öne sürülüyor. ABD, İran havayolları şirketini Suriye'ye savaşçı, silah ve cephane naklettiği gerekçesiyle yaptırım kapsamına almıştı. Almanya Dışişleri Bakanlığı "iç siyasi koordinasyon prosedürüyle ilgili bilgi verilemeyeceğini" duyururken, İran şirketi suçlamaları reddetti.

Cinayete karışma

Aynı gazetenin haberine göre istihbarat kanalıyla ve adli soruşturmada İran gizli servisinin yüksek ihtimalle Hollanda'da iki cinayet işlediğine, Paris ve Danimarka'da da saldırı planladığına dair bilgilere ulaşıldı. 2018 yılının temmuz ayında Bavyera'da gözaltına alındıktan sonra Belçika'ya iade edilen İran'ın Avusturya büyükelçiliğinde görevli bir müşavirin cinayete karıştığı öğrenildi.

İki yıl önce İran istihbarat teşkilatının eski Alman Sosyal Demokrat Partisi milletvekili ve Alman-İsrail derneğinin başkanı Reinhard Robbe'yi izlediği ortaya çıkarılmıştı. Robbe'ye suikast düzenlenmesi ihtimali de soruşturma kapsamına alınmıştı. İran suçlamaları reddederek Tahran'a komplo kurmak istendiğini duyurmuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı