Haber Detayı
31 Ocak 2019 - Perşembe 18:02 Bu haber 1082 kez okundu
 
AKP'de TBMM Başkanlığı için dört isim öne çıkıyor
Binali Yıldırım'ın istifası sonrası boşalacak Türkiye Büyük Millet Meclisi koltuğu için AKP'de dört kişinin isminin öne çıktığı öğrenildi.
POLİTİKA Haberi
AKP'de TBMM Başkanlığı için dört isim öne çıkıyor

Emine Kaplan'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, TBMM Başkanı Binali Yıldırım istifa edeceğini açıklaması parti içi kulisleri hareketlendirdi. Yıldırım'ın, istifa tarihi olarak adayların il ve ilçe seçim kurullarına verileceği 19 Şubat'tan bir gün öncesine, 18 Şubat'a işaret etmesiyle birlikte parti içinde yeni TBMM Başkanı'nın kim olacağı ve seçim takvimi konusunda hareketlilik başladı.

Daha önce Yıldırım'ın istifası durumunda yerine yapılacak seçimin 31 Mart sonrasına bırakılabileceği belirtilirken, gelinen son noktada bu durum yerini "Hemen seçim yapılır" görüşüne bıraktı.

Yıldırım'ın 18 Şubat'ta istifa etmesi durumunda TBMM Başkanlığı seçimi için adaylık başvuruları 19-23 Şubat günleri arasında yapılacak. Seçim için turlar ise 24-28 günleri arasında gerçekleştirilecek. AKP yönetimi, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için TBMM'nin 14 Şubat, 21 Şubat ya da 28 Şubat'tan itibaren 2 Nisan'a kadar tatile girebileceği yönünde seçenekli takvimler hazırlamıştı.

BOSTANCI ÖNE ÇIKTI

AKP kulislerinde Yıldırım'ın yerine kimin seçileceği konusunda isimlendirmeler yapılıyor. Yıldırım'ın yerine seçilecek en güçlü aday olarak AKP Grup Başkanı Naci Bostancı'nın adı öne çıkıyor.

Bostancı'nın yanı sıra TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ve AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un da adı geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek günlerde milletvekillerinin görüşünü alması bekleniyor. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı