Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 15:10
 
Avrupa Konseyi Kavala'nın AİHM'deki davasına müdahil oldu
Avrupa Konseyi (AK), tutuklu iş insanı Osman Kavala'nın AİHM'deki davasına müdahil oldu.
GÜNDEM Haberi
Avrupa Konseyi Kavala'nın AİHM'deki davasına müdahil oldu

Bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan ve iddianamesi henüz hazırlanmayan iş insanı Osman Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ankara'dan savunma talep etmişti. Mahkeme, özellikle geçici tutukluluk süresinin yasallığı ve Anayasa Mahkemesi önündeki süreç hakkında bilgi istemişti.
 
DW Türkçe'nin aktardığına göre Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, AİHM gündemindeki Osman Kavala davasına bugün resmen müdahil oldu.
 
Mijatovic,daha önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda davaya Kavala'nın lehine müdahil taraf olarak katılacaklarını duyurmuştu.
 
Kavala'nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında,  İstanbul, Adana, Antalya ve Muğla'da yapılan operasyonda Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı, Anadolu Kültür'ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür Genel Koordinatörü Asena Günal, danışmanları Çiğdem Mater ve Meltem Aslan, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Filiz Telek'in de aralarında bulunduğu 13 isim gözaltına alınmıştı. 
 
Mahkeme, İstanbul Bilgi Üniversitesi STK Eğitim ve Araştırma Birimi Çalışanı, Diyalog ve Uzmanlaşma Derneği Kurucu Üyesi, Helsinki Yurttaşlar Derneği Üyesi Yiğit Aksakoğlu tutuklanmasına karar vermişti. Gözaltına alınan diğer 12 kişi ise serbest bırakılmıştı

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı