Haber Detayı
31 Ocak 2019 - Perşembe 17:56
 
Avrupa Parlamentosu Guaido'yu tanıdı
Avrupa Parlamentosu kararının AB üyesi devletler üzerinde bağlayıcı bir etkisi bulunmuyor. Karar sembolik önem taşıyor.
DÜNYA Haberi
Avrupa Parlamentosu Guaido'yu tanıdı

Avrupa Parlamentosu, Venezuela'da muhalefet lideri Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdı. Diğer AB ülkelerine de bu yönde çağrıda bulunulan kararın bağlayıcılığı olmasa da sembolik önem taşıyor.

Kararda Avrupa devletlerine de Guaido’yu tanıma çağrısı yapıldı. Avrupa Parlamentosu bu kararla, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı Guaido’yu tanıyan ilk AB kurumu oldu.

Avrupa Parlamentosu kararının, AB üyesi devletler üzerinde bağlayıcı bir etkisi bulunmuyor. Karar, sembolik önem taşıyor. 

VENEZUELA’DA KRİZ

Venezuela’da muhalefetin çoğunluğu oluşturduğu Ulusal Meclis’in başkanı olan Juan Guaido, geçen hafta Nicolas Maduro’nun ikinci dönem başkanlığını için yemin etmesinin ardından geçici başkanlığını ilan etmişti. Venezuela muhalefeti Maduro’nun yeniden seçildiği başkanlık oylamasının gayrımeşru olduğunu savunuyordu.

Yıllardır arka bahçesindeki solcu hükümetleri devirmek için girişimlerde bulunan Washington ise Guaido’yu tanımakla kalmayıp, Venezuela’nın en büyük gelir kaynağı olan devlet petrol şirketine yaptırım kararı aldı ve Venezuela devletinin ABD’deki bazı varlıklarının kontrolünü de Guaido’ya verdi. Maduro ise Guaido’nun bu paraya erişimini engellemek için seyahat yasağı getirip hesaplarını dondurdu.

Ülkede kilit rol oynayan Venezuela ordusu ve savunma bakanlığı ise şu ana dek Maduro’nun arkasında duruyor. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı