Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 12:36 Bu haber 460 kez okundu
 
Bolton'ın Türkiye ziyareti TL'yi vurdu
Küresel piyasalar pozitif görünümünü korumaya çalışırken, bugün ABD heyetinin Türkiye'deki görüşmelerinden çıkacak açıklamalar takip edilecek.
EKONOMİ Haberi
Bolton'ın Türkiye ziyareti TL'yi vurdu

Türk Lirası'nın dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasının ardından dolar/TL yeni güne 5.40 seviyesinden başladı, 5.41-5.42 bandındaki seyrini sürdürüyor. 

Yurt içinde dün Türkiye'ye gelen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un görüşmeleri, yurt dışında ise ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve doların seyri izleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararını duyurduğu 19 Aralık'tan bu yana Türkiye ve ABD yönetimleri arasındaki en en üst düzey yüz yüze görüşmeler bugün Ankara'da yapılacak. Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, IŞİD'le Mücadele Koordinatörü James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'dan oluşan Amerikan heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı İbrahim Kalın liderliğindeki Türk heyetiyle görüşecek. ABD heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

Çin'in ekonomiyi desteklemek adına aldığı önlemler, ABD'de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın ekonomideki ivme kaybı kaynaklı endişeleri hafifletmeye çalışarak, Fed'in bu yıl para politikası kararlarını alırken sabırlı ve esnek olacağını söylemesinin ardından artan risk iştahıyla cuma günü 5.33'lü seviyelere gerileyen dolar/TL, yeni haftaya da 5.35 civarından başlamıştı.

Ancak dün neredeyse bütün gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde dolar karşısında pozitif performans gözlenirken, TL negatif ayrıştı ve gün içinde dolar karşısındaki değer kaybı bir ara yüzde 1'i buldu.

Dün 5.41'e kadar yükselen ve küresel piyasalardaki iyimserliği tam olarak yansıtamayan dolar/TL, bugün 5.42 seviyelerinde, euro/TL ise 6.20-6.21 seviyelerinde işlem görüyor. 

TL NEDEN NEGATİF AYRIŞTI?

TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasında Bolton'ın son açıklamalarının ve dolar/TL'de cuma günü gelinen seviyelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Bolton ve heyetinin Türkiyeli yetkililerle bugünkü görüşmelerinde ABD'nin Suriye'den askeri birliklerini çekme kararının nasıl uygulanacağı ve takvimi konusunun ele alınması bekleniyor.

Ziyaret öncesinde iki ülke yetkililerin yaptığı açıklamalar, son yıllarda Türkiye-ABD ilişkilerinde en büyük sorun haline dönüşen Suriye'deki YPG/PYD varlığı konusunda atılacak adımların çekilme sürecinde de en zorlu mesele olarak ön plana çıkacağına işaret ediyor.

Bolton, pazar günü yaptığı bir açıklamada, ABD'nin Suriye'den çekilmesi için yeni bir şart ortaya sürerek Türkiye'den ABD'nin Suriye'deki Kürt müttefiklerini korumayı kabul etmesini istemişti.

PİYASALARDA BREXIT TEDİRGİNLİĞİ

Avrupa tarafında, İngiltere Başbakanı Theresa May'in, tüm çabalarına rağmen henüz Muhafazakar Parti içerisindeki muhalifleri Brexit konusunda ikna edememiş olması piyasalarda tedirginliğe neden oluyor. Brexit’e ilişkin tedirginlikler ve son dönemde ekonomik aktiviteye ilişkin verilerin beklentileri karşılamaması nedeniyle dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,18, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,38 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,39 değer kaybetti.

Başbakan May, Brüksel ile vardığı anlaşmanın yeterli desteği alamayacağını anlayarak, Noel tatili öncesinde parlamentoda oylanmasını ertelemişti. İngiliz basınında çıkan haberlere göre anlaşmanın 15 Ocak’ta parlamentonun oylamasına sunulacağı belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı