Haber Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 02:50
 
Canan Kaftancıoğlu neden istifa etti?
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu istifaya götüren süreç neydi? Ankara'ya kimleri istediğini söyledi? Neden Olmadı? Bakırköy anketlerinden ne çıktı?
POLİTİKA Haberi
Canan Kaftancıoğlu neden istifa etti?

Ülke Haber Yayın Yönetmeni Dinç Çoban yazdı...

Aday belirleme süreci sancılı geçen CHP’nin en uzun gecesine damgasını vuran gelişme  İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun ‘istifa’ sı oldu. 

Dikkat ederseniz istifa kelimesini sürekli tırnak içinde kullandım.

Zira, bilirim, Kaftancıoğlu’nun niyeti istifa olsaydı, öyle yazardı, yazmadı.

Ne yazdı? 

Okuyalım. 

“Daima pusulam olan CHP örgütüm; sizlerin inancı ve verdiği yetkiyle, bir şey olmak için değil, hep birlikte bir şey başarmak için yola çıktım. Ve bugünden itibaren il başkanınız olarak değil, partimin yılmaz, yorulmaz bir üyesi olarak İstanbul hayalimizi, hayata geçirmek için varım”

İşte Kaftancıoğlu’nun, içinde istifa geçmeyen ‘istifa’metni böyle. 

Sayın Kaftancıoğlu itiraz edebilir bu tespit için, üzerine günlerce de konuşulabilir. Ama asıl merak edilen bu ‘istifa’nın perde arkası.

Ne yaşandı?

Kaftancıoğlu bütün gözler üzerindeyken, bu sürece nasıl geldi?

Dilimiz döndüğünce anlatalım.

Bundan aylar önce görüştüğümüzde İstanbul’la ilgili çalışmalarını anlatırken, süreci nasıl yürüteceğini şu cümlelerle anlatmıştı Kaftancıoğlu;

“...İnanılmaz bir sistematik içinde hareket ediyoruz. Sokağı, örgütü kucaklayabilecek, liyakat sahibi isimleri getirmek için çabalıyoruz. Araştırmalara, anketlere başladık bile. Kesinlikle bir kayırmaca olmayacak...”

O süreç içinde izlediğim kadarıyla bunun için çaba da harcadı. Ancak adayların isimleri çıkmaya başladıkça hedefine ulaşamadığını da görmek zor olmadı. 

Kaftancıoğlu da, “... yılmaz, yorulmaz bir üye olarak İstanbul hayalimizi, hayata geçirmek için varım” deyiverdi.

Kulislerde, gerekçesinin Ataşehir, Bakırköy ve Maltepe olduğu yazıldı çizildi, fısıldandı.

Ama asıl gerekçe Bakırköy’dü.

Kaftancıoğlu yaptığı çalışmalar sonrasında en başarılı sonuca merhum Tarık Akan’ın oğlu Barış Üregül’le ulaşacakları, MHP ve AKP’den de oy alacakları kanısına sahip oldu.

Bunu da sürecin genel merkez ayağını sürdüren genel başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’la da paylaştı. Hatta bazı milletvekilleri de sürece dahil edilerek, bu çalışmanın sonucu Kemal Kılıçdaroğlu’na  da aktarıldı. 

Yazının devamı için tıklayın

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı