Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 09:44 Bu haber 1705 kez okundu
 
CHP'li Ağbaba: İktidar işçilere bir kez daha açlığı layık gördü
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretin belirlenmesinin ardından yaptığı açıklamada, iktidarın işçilere bir kez daha açlığı layık gördüğünü savundu.
- Haberi
CHP'li Ağbaba: İktidar işçilere  bir kez daha açlığı layık gördü

İşte, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba'nın asgari ücretin 2 bin 20 lira olmasıyla ilgi yaptığı açıklamanın tam metni:

“2019 yılı için geçerli olacak olan Asgari ücret 2020 TL olarak belirlenirken, iktidar işçilere bir kez daha ‘açlık altında yaşamaya devam edin’ demiştir. Asgari ücretin hangi kriter ve koşullara göre 2 bin 20 TL olarak belirlendiği kamuoyuna açıklanmalıdır. AKP İktidarı bir kez daha bildiğini okumuş, TÜİK ve Sendikaların görüşlerini dikkate almamış, kulaklarını sokaktaki ‘geçinemiyoruz’ isyanına kapatmış, çarşıda, pazarda, mutfakta ki yangını dikkate almamıştır. Ve bir kez daha iktidar yeni asgari ücreti belirlerken işçinin ailesinin geçimini göz önüne almayarak hesaplamıştır.

Enflasyon oranının yüzde 25.50’leri gördüğü, açlık sınırının 2.000 TL’yi aştığı, soğanın altın kadar pahalandığı ülkemizde bu ücret asgari geçim ücreti olabilir mi?

Aylık elektrik, doğalgaz ve su faturalarının 500 TL’yi geçtiği, bir kurşun kalemin 2,5 TL olduğu, peynirin, yumurtanın adeta lüks olduğu sofralar için bu ücret asgari geçim ücreti olabilir mi?

AB genelinde asgari ücretler;

Hollanda’da 1.430 Euro

Almanya’da 1.102 Euro

Fransa’da 1386 Euro iken ülkemiz de asgari ücret 336 Euro olarak belirlendi.

Sürekli olarak dünyanın gelişen en iyi ekonomisi olduğumuz naralarının ne kadar boş bir söz olduğu işçilere layık görülen bu ücret ile bir kez daha açığa çıkmıştır.

İktidar yetkilileri kendi çıkarları için krizin yükünü bir kez daha işçilere yüklemiştir. Bir kez daha işçileri açlıkla savaşa itmiş, işçilere adeta geçinebilmek için tabiri caizse cambazlık oynayın demiştir.

İktidar lüks makam arabalarından, paha biçilmez makam odalarından, adını bile bilemediğimiz kilosu 1000 TL’yi bulan meyvelerden vazgeçmemiş, cumhurbaşkanın maaşı 76 bin TL  olduğu ülkede asgari ücret 2.020 TL olmuştur.Bugün açıklanan asgari ücretle AKP, işçilere adeta ‘benim keyfim yerinde olsun da siz nasıl yaşarsanız yaşayın’ demiştir.

Bir ay boyunca iktidar yetkilileri şatafatlı yaşamlarından vazgeçip, 2.020 TL ile acaba geçinebilecekler midir?  İktidar yetkililerine tavsiyemiz, işçilere layık gördüğünüz açlık ücreti ile bir ay boyunca kendilerinin geçinmesidir.

Netice de bu ücret işçiler için bir geçim ücreti değildir.

Bu ücret işçilere zorla dayatılan sefalet ücretidir.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı