Haber Detayı
14 Ocak 2019 - Pazartesi 00:45 Bu haber 2257 kez okundu
 
CHP PM Üyesi Kılıçaslan: Milli olmak HDP ile ittifak yapmaktır
HDP'nin 'ittifaklar' dışına itilmesini eleştiren CHP PM Üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, HDP ile yapılması gereken ittifakı, 'bizim milli görevimiz' olarak tanımladı.
POLİTİKA Haberi
CHP PM Üyesi Kılıçaslan: Milli olmak HDP ile ittifak yapmaktır

TV5'te yayınlanan Çağlar Cilara ile Gündemdekiler programında, HDP'nin ittifaklar dışına itilmesini eleştiren CHP PM Üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, HDP ile ittifak yapmanın 'milli bir görev' ve 'milli politika' olduğunu belirterek, "Meşru zeminde herkesin politika yapmasını sağlamak bizim görevimizdir. Sorunun şiddetsiz çözümünden yana olan unsurların önünü açmak zorundayız. Onları barışçıl çözümler için zorlamamız önlerini açmamız desteklememiz gerekiyor. Bu bizim milli görevimiz. Milli olmak böyle bir şey." ifadelerini kullandı.

Programın sunucusu Çağlar Cilara'nın "Milli olmak HDP ile ittifak yapmaktır" vurgusuna "Tabii ki öyle" yanıtını veren CHP PM Üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, Kürtler üzerinden 'emperyalist oyun oynanmasına' Türkiye devletinin siyasetiyle açık alan yaratarak izin verdiğini belirtti:

"Bu ülkenin kendi sorunlarını kendi halkının insanlarının farklılıklarıyla beraber çözmesidir. Yoksa Amerika'nın, Rusya'nın ve İsrail'in oyunu haline gelmiyor mu? Kürtler üzerinden oyun oynanmasına izin veriliyor. Türkiye buna alan bırakıyor. Suriye'de bıraktı, Eski Irak rejimi de bıraktı. Biz bu sorunu kendi aramazıda neden çözemiyoruz da sürekli emperyalizmin müdahalesine açık bir alan bırakıyoruz. Emperyalizmin görevi bu, yapacak tabi."

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı