Haber Detayı
23 Aralık 2018 - Pazar 15:22 Bu haber 549 kez okundu
 
Endonezya'da tsunami: Yüzlerce ölü ve yaralı var
Endonezya'nın Sumatra ve Cava Adası arasındaki Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide en az 222 kişi hayatını kaybetti, en az 843 kişi de yaralandı. Çok sayıda kişinin kayıp olduğu afetin ardından ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
DÜNYA Haberi
Endonezya'da tsunami: Yüzlerce ölü ve yaralı var

Bölgede faaliyette olan Anak Krakatau Yanardağı'ndaki patlamaların ardından yeni ay nedeniyle oluşan gelgit olayı ve su altındaki toprak kaymasının da tsunamiyi tetiklemiş olabileceği de yapılan değerlendirmeler arasında.

Anak Krakatau Yanardağı'ndaki faaliyetlerin artması üzerine eylül ayında, bölgede en yüksek ikinci seviyede alarm verilmişti.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Boğaz etrafında yer alan Serang, Pandeglang ve Lampung bölgelerinin kıyı kesimlerinin tsunamiden etkilendiğini 400'den fazla ev ile oteller ve teknelerin zarar gördüğünü açıkladı.

Yetkililer ayrıca boğaz etrafındaki kıyı şeridinde faaliyette bulunulmaması için uyarı yaptı. Bölgedeki Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı'ndaki son patlamaların tsunamiye neden olmuş olabileceğini belirtiliyor.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te, 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucunda bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı