Haber Detayı
23 Ocak 2019 - Çarşamba 12:19 Bu haber 1150 kez okundu
 
Ensar Aytekin: Uğur Mumcu ölümsüzdür
CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 26. yılında yazılı bir açıklama yaptı.
POLİTİKA Haberi
Ensar Aytekin: Uğur Mumcu ölümsüzdür

Açıklamasında Uğur Mumcu’nun gazetecilikte bir ekol olduğunu ve geçen onca zamanda gerçek faillerinin ortaya çıkarılamamış olmasını bir ayıp olarak değerlendiren Aytekin, “Atatürk’ten sonra, bir sokağa, parka, caddeye ismi verilen en büyük değerimiz olan Uğur Mumcu; ışığıyla bize rehber olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.
 
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:
 
Bugün 24 Ocak. 1993 yılında, karlı bir sabahta Ankara’da patlayan 06 YR 245 plakalı araçta; bu ülkenin bugünleri vardı. Uğur Mumcu tarihin içerisinden bize seslenen, aydınlanmanın ve düşün dünyasının en önemli kalemiydi. Araştırmacı gazeteciliğin Türkiye’deki en önemli ismi olan Mumcu’nun hayatı Türkiye’den bir kesittir.
Mumcu cinayeti, Türkiye’de yarattığı duyarlılıkla birçok kesimin dikkatini çeken bir olay olmanın dışında, suikastın göz göre göre gelmesi de devleti yönetenlerin bir ayıbı olarak kayıtlara geçmiştir.
 
‘Başınız Sağ Olsun Zaten Bekliyorduk’
 
Uğur Mumcu suikastı göz göre gelmiştir. Onun hayatı, cümlenin silahtan ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir. Dönemin Meclis Başkanı Uğur Mumcu’nun evine taziyeye geldiğinde “başınız sağ olsun, zaten bekliyorduk” deme cüretini göstermiş, Emniyet Genel Müdürü ise “bu tuğlayı çekersem, duvar üstüme yıkılır” ifadelerini kullanmıştır.
 
1993 yılı suikastları, Türkiye’de aktif olan bir derin yapının seri eylemleridir. Umut Davası ile takip edilen Mumcu suikastı, geçen onca yılda bir yola evrilememiş, en son acı bir şekilde patlayan araç aileye iade edilmiştir. Bu araç, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen tarafından alınmış olup ve halen Eskişehir’de sergilenmektedir.
 
Mumcu’nun kalemi hep halktan yana durmuş, bir kez dahi eğilme bükülme gibi onursuzluklara tevessül etmemiştir. Sakıncalı Piyade olarak kayıtlara giren Uğur Mumcu, sakıncalı yazar olarak yaşamını sürdürmüştür. Rabıta’da İslamcıların örgütlenme biçimini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Uğur Mumcu, kimsenin yazmaya cesaret dahi edemediği bir dönemde Kürt Dosyasını kaleme alma sorumluluğunu göstermiştir. Şüphesiz ki bu aydın sorumluluğudur.
Bu aydın sorumluluğunu Uğur Mumcu iliklerinde hissetmektedir.
 
30 Ocak 1990’da katledilen Muammer Aksoy’un katledilişinin ardından şu satırları kaleme almıştır: “...devletin görevi, bu gibi cinayetlerin kanıtlarını bulmak değil midir? Devlet, İslami hareket adına, uçlarına susturucu takılmış silahlarla cinayet işleyen çetelere karşı bu kadar çaresiz midir? yoksa devlet dediğimiz şu büyük aygıta takılan başka susturucular var da biz mi bu susturucuları bilmiyoruz?!”
 
Muammer Aksoy için 29 yıl önce Uğur Mumcu tarafından yazılan bu satırlar maalesef ki kendisi için de geçerli olmuştur. Mumcu dosyası, sıradan bir dosya değildir. Madem yüzleşmek istiyoruz hep birlikte Uğur Mumcu suikastının üzerine gitmek zorundayız.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı