Haber Detayı
25 Ocak 2019 - Cuma 17:38
 
İşçilerden Kadıköy Belediyesi'ne protesto
Kadıköy Belediyesi’nde çalışan taşeron işçiler, kadro talebi ile belediyenin önünde eylem yaptı. Çalışanlar adına yapılan açıklamada, taşeron işçiler için kadro istendi. Öte yandan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun da işçilerin eylem yaptığı gün Ankara'da olduğu öğrenildi.
YEREL YÖNETİM Haberi
İşçilerden Kadıköy Belediyesi'ne protesto

Kadıköy Belediyesi’nde çalışan yaklaşık 100 işçi, belediyenin önünde eylem yaparak, taşeron işçi sistemini protesto etti. “Taşeron Çalışma Yasaklansın, Kadro Lütuf Değil, Haktır, Tüm Taşeron İşçilere Kadro Verilsin” şeklinde mesajların yer aldığı pankartı taşıyan işçiler, slogan atarak taşeron işçi sistemini protesto etti. Burada grup adına bir açıklama yapan DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı  Mehmet Sait Tanyeri, “Taşeron uygulaması hem özelleştirme yöntemi olarak, hem de işçilere düşük ücretle hakları kısıtlanarak sendikal örgütlenme ve iş güvencesinden yoksun biçimde çalıştırmanın bir aracı olarak 2002 yılından bu yana hızla yaygınlaştırılmıştır. Sadece kamuda çalışan taşeron işçi sayısı en az 750 bin ile 1 milyon arasındadır. Mahkemeler iş yasasının aykırı taşeron uygulamalarına dur demiş, işçilerin başından beri çalıştıkları kurumun işçisi sayılmasına karar vermiştir” dedi.

Taşeron işçi sistemini eleştirerek bu sisteme son verilmesi gerektiğini dile getiren Tanyeri, “Kamu kurumu olan belediyeler  ve bu belediyelerin yaptığı hizmetleri yerine getiren taşeron işçilere haksızlık ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık yaşanmaktadır. Diğer kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için de aynı şey söz konusudur” şeklinde konuştu. Sık sık Aykurt Nuhoğlu'nu protesto eden işçiler yapılan açıklama ve atılan sloganların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı