Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 16:12 Bu haber 367 kez okundu
 
Mansur Yavaş projelerini anlattı
CHP ve İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, katıldığı bir televizyon programında Ankara’ya dair projelerini açıkladı. Ulaşımdan su indirimlerine, temiz enerjiden kadınların istihdamına kadar birçok projesi hakkında bilgi veren Yavaş, adaylık sürecinde yaşananları da anlattı.
POLİTİKA Haberi
Mansur Yavaş projelerini anlattı

CHP ve İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ortak adayı Mansur Yavaş, Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu ‘Türkiye’nin Nabzı’ programında soruları yanıtladı. Adaylık sürecinden, CHP’den istifasına kadar pek çok konuda merak edilenleri cevaplayan Mansur Yavaş, Ankara projelerini de bu programda açıkladı. Açıklamalarına, “Ankara’ya her şeyden önce huzur ve mutluluk vaat ediyorum” diyerek başlayan Yavaş, 2009 ve 2014 seçimlerinde her kesimden oy aldığını belirterek, “Kesinlikle bir çatışma ortamına girmeden, yerel yönetici kimliğim öne çıktığı için, yerel yönetimler haricinde siyasi tartışmalara girmeyi uygun bulmuyorum. 2009 yılında da ileri sürdüğümüz projelerin birçoğu hem Ankara’da uygulandı hem de Türkiye’nin birçok yerinde uygulanıyor. Dolayısıyla bir yarışa girdiğiniz zaman kazanmasanız da insanların yararına olan projelerin uygulanması ve insanların mutlu olması çok hoşunuza gidiyor” dedi.
 
ANKARALILIK, ANKARA’DA YAŞAMAKTIR
Adaylık süreci hakkında açıklamalarda bulunan Yavaş, “Sayın Kılıçdaroğlu benimle temasta bulundu. 29 Ekim tarihinde kendisiyle görüştük. Bizimle çalışmak istediğini belirtti. Tahmin ediyorum araştırmalar yapmışlar. İnsanlar burada haksızlık, hukuksuzluk olduğunu düşünüyorlar. AK Partililer dahil 'Mansur Yavaş'ın elinden bu seçim alındı' kanaati var. Sayın Kılıçdaroğlu da Ankara'da durumun tersine dönmesi, iyi şeyler yapılmasını istedi. Ankara'da artık birçok şey artık geri dönülmez hale geldi. Ankara'nın bir beş yıla gerçekten tahammülü yok” dedi.
 
Ankara’da, Ankara’nın çevresindeki illerden gelen çok sayıda insan olduğunu belirten Yavaş, “Ankaralılık, Ankara’da yaşamaktır. Ankara’da Başkentlilik önemlidir. Gelen herkesi, Ankaralı kabul ediyoruz. Onlar da kendilerini öyle hissediyorlar. Polatlı’nın soğanını, Beypazarı’nın havucunu ya da Meke Köyü’nün imar sorununu bilmek farklı bir şey, bir de bilgileri başkasından öğrenmek farklı bir şey. Ben Ankara’nın bütün ilçelerini bilirim. Ne yetişir, insanların problemlerini bilirim. Rakibimin Ankara’yı daha önceki belediye başkanları kadar bilmediğini düşünüyorum. Onu bürokratları yönlendirecektir, ben bürokratlarımı yönlendireceğim. Çünkü ben zaten Çubuk’un, Kızılcahamam’ın neyi zengin, Güdül’de neler yapabiliriz, hepsini ben zaten biliyorum. Ben Ankara’yı kendi zenginlikleri ve değerleriyle kalkındırmayı amaçlıyorum. Bunu da iyi bildiğimi iddia ediyorum” diye konuştu.
 

81 İL ÇİÇEK, ANKARA BİR BUKET
Siyasi tartışmalara girmeden, Ankara için yapacaklarını anlatacağını ifade eden Yavaş, “Bu projelerin içinden Türkiye için de önemli projeler çıkacak. Ben belediye başkanlarının hizmetleriyle öne çıkmaları, kendilerinin görünmez olması gerektiğini düşünüyorum. Belediye başkanlarının partilerin genel başkanlarıyla veya onların siyasi görüşleriyle uğraşmaları gibi bir görevi yok. Ankara da çok önemli bir yer. 81 ili Türkiye’de bir çiçek olarak ele alırsak, Ankara bir buket. Ankara her tarafı birleştiren bir Başkent. Atatürk’ün bize emaneti. Bizden sone gelecek nesillerin de bize emaneti. Dolayısıyla, başkent kimliğini öne çıkarmak, geliri ve huzuruyla, her yönüyle öne çıkarmak ve burada yaşayan insanları mutlu etmek amacımız. Belediye başkanının, siyasi düşünceleri ne olursa olsun, onu kalbine gömüp, sadece ve sadece bütün insanlara saygı duyması gerekiyor. Bir otobüs görüyorsunuz. Otobüste bir dolu insan var. Onlara baktığınız zaman bunların partisi ne diye göremezsiniz zaten. Onlar insandır. Belediye başkanı da hizmet verdiği herkese o gözle bakarsa, sorun yaşanmıyor. Herkesin dertlerini de öğrenmiş oluyor ” diye konuştu.

 
5 MİLYON ANKARALI’YI KUCAKLAMAYA GELİYORUZ
Seçim çalışmalarına yönelik bilgi de veren Yavaş, şöyle konuştu:
 
“Ayın 15’inde aday tanıtımımız olacak. Hemen ardından CHP ve İYİ Parti yöneticileri bir araya gelecek. İl başkanları birbirleriyle görüşüyor. Seçim güvenliği konusunda neler yapabileceklerini konuşuyorlar. Bir görev taksimi yapıyorlar. İYİ Parti 'Mansur Yavaş bizim adayımız değil' diye düşünmüyor. Ben aynı zamanda İYİ Parti'nin de adayıyım. Ankara'nın adayıyım. 5 milyon Ankaralıyı kucaklamaya geliyoruz. Seçim bittikten sonra Ankara nefes alacak. Asla ve asla hükümetle, muhtarlarla, rakipleriyle kavga eden birisi değilim. Seçimi kazandığınız andan itibaren yapacağınız işlere yoğunlaşacaksınız.”
 

BAŞKENT KİMLİĞİ ÖNE ÇIKMIŞ BİR ANKARA…

Mansur Yavaş, nasıl bir Başkent hayal ettiğini de şöyle anlattı:

“Her şeyden önce Atatürk’ün bize emanet ettiği, başkent kimliğinin öne çıkması lazım. Ortak değerimiz Ankara, ekonomisiyle, her şeyiyle… Dolayısıyla Ankara’da yaşayan insan, ‘Ankaralıyım’ dediğinde, buranın Başkent olduğunun bilinmesi lazım. Yurt dışında Türkiye denince, hemen ‘İstanbul mu’, ‘Antalya mı’ deniliyor. Ankara’nın yerel değerleriyle birlikte meşhur olması lazım. 24 saat hayatın sürdüğü, sokaklarında insanların yürüdüğü, otoban olmayan, kaldırımları geniş ve insanları mutlu bir başkent olmalı…”

 
YOL AÇMAK TRAFİĞİ AZALTMIYOR
Sokaklarda insanların koştura koştura yürüdüğünü belirten Mansur Yavaş, “Ankara’nın içerisinde karşıdan karşıya geçemiyorsunuz. İnsanlar arabayla geçtiği zaman, dükkanların hiçbirini görmüyor. Oysa biraz yürüse, dükkan sahiplerinin de cirosu artacak. Bunların hepsi, dünyada yapılan araştırmaların sonucu. Sadece otomobiller için şehir yaparsanız, ne kadar çok yol açarsanız trafik o kadar tıkanıyor. Yani sizin yol açmanız trafiği azaltmıyor. Stresli bir şekilde sabah çıkıyorsunuz, saatlerce arabanın içinde oturuyorsunuz. Egzoz gazına maruf kalıyorsunuz. Hükümet çok güzel bir şey yaptı, kapalı alanlarda sigarayı yasakladı. Ama maruf kaldığımız egzoz gazı sigaradan 10 kat daha tehlikeli. Yerel yönetici kenti planlarken, insan odaklı düşünmeli ” ifadelerini kullandı.
 
BÜYÜKŞEHİR İŞÇİLERİNE MANSUR YAVAŞ SÖZÜ
İnsanların seçildikten sonra parti rozetlerini çıkarmaları gerektiğini bir kez daha dile getiren Yavaş, “İnsanlar karşısındakilerin ne olduğunu bilemez. Biz herkese hizmet etmek istiyoruz. Partizanlıktan çok çektik. Bize oy verenlere çok hizmet edeceğiz, vermeyenlere az hizmet edeceğiz anlayışının dünyada karşılığı yok.  İltimas, adam kayırma insanın ruhuna yakışan şeyler değil. Şimdi belediye işçileri işten çıkarılacak mı? Ankara Belediyesi'nde insanlara diyorlar ki, 'Mansur Yavaş seçilirse gelecek sizi işten atacak'. Biz şöyle bakarız, Ankara Belediyesi'nde çalışan herkes benim mesai arkadaşımdır. Herkes ev bakıyor, çocuk okutuyor. Baba çocuklarının kahramanı. Bunu kendime yakıştıramam. Emeğinin karşılığını veren herkes benim mesai arkadaşımdır. Ben onları ne zorla mitinge ne de maça götüreceğim.  Yani ben 'Vallahi billahi çıkartmayacağım' mı diyeceğim. Şunu söyleyebilirim, onlara Mansur Yavaş sözü verebilirim” ifadelerini kullandı.
 
SEÇİMİ KAZANMAK ZAFER KAZANMAK DEĞİLDİR
Yavaş kendisine gelen “Rakiplerinizle görüşür müsünüz?” sorusu üzerine, “ Tabi ki görüşebiliriz. Biz medeni insanlarız. Biz proje yarıştıracağız. Ankara’yı kim daha iyi yönetir yarışındayız. Net olarak söyleyeyim, seçimi kazanırsak zafer kazanmış olmayacağız. Düşman mı var karşımızda? Demokrasilerde kaybeden yoktur. Biz sadece Ankara’yı daha iyi yöneteceğimizi söylüyoruz. Bundan öte anlam taşımamak lazım. Bunun için karşındakini kötülemenin, demokrasiye sığmayan davranışlar göstermenin hiçbir anlamı yok” dedi.
 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı