Haber Detayı
01 Ocak 2019 - Salı 13:24
 
Sayıştay: Milli Piyango çekilişleri güvenli değil
2018’de bakanlık ve belediyelerdeki usulsüz harcamaları ortaya çıkaran Sayıştay, son olarak milyonların umut bağladığı Milli Piyango’yla ilgili tespitlerde bulundu
GÜNDEM Haberi
Sayıştay: Milli Piyango çekilişleri güvenli değil

2018’de bakanlık ve belediyelerdeki usulsüz harcamaları ortaya çıkaran Sayıştay, son olarak milyonların umut bağladığı Milli Piyango’yla ilgili tespitlerde bulundu.

Sayıştay raporunda, Milli Piyango ve şans oyunları çekilişlerinin 2012’den bu yana TV’den yayınlanmadığına dikkat çekildi. Merkezde yapılan halka açık çekilişleri yeterli bulmadı. Bu durum “Çekilişler şeffaf ve güvenilir değil” eleştirisine yol açtı…

Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre Milli Piyango İdaresi’ne ilişkin denetim raporunu Meclis’e sunan Sayıştay, 2012’den bu yana çekilişleri televizyondan canlı yayımlamayan Milli Piyango İdaresi’ni kusurlu buldu.

Milli Piyango çekilişleri 2012’ye kadar, para karşılığı TRT’de yayınlanıyordu. Ancak, iki kurum arasında ödenecek para konusunda uzlaşmazlık çıkınca TRT, 6 yıldır MP çekilişlerini yayınlamıyor. O tarihten sonra MP çekilişleri, önce noter huzurunda ve halkın katılımıyla, ardından da, “www.millipiyango.gov.tr” adresi üzerinde canlı yayınla yapılmaya başlandı. Ancak Sayıştay 2017 raporunda, çekilişlerin TV’de yayınlanmamasının ‘güven’ sorunu oluşturduğunu vurgulayarak, TRT’nin çekilişleri yayınlamaya bir an önce başlaması uyarısında bulundu.

‘SAYIŞTAY BİLE KUŞKULUYSA…’

Hem bilet hem de şans oyunlarında büyük ikramiyenin bazı ilçelere ‘isabet’ ettiğini hatırlatan TBMM KİT Komisyonu üyesi ve CHP Milletvekili Atilla Sertel, şunları söyledi:

“Aslında Milli Piyango çekilişi televizyondan yayınlamak istiyor. Ancak TRT 4-5 katı fazla para talep ediyor. Sayıştay bile raporunda kuşku duyuyor, güven sorununa işaret ediyorsa vatandaş ne yapsın, ben niye kuşku duymamayım! Şeffaf ve açık değil. TRT’nin bunu canlı yayınlaması gerekir.  İkisi de devlet kuruluşu, halkın sırtından geçiniyor.

 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı