Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 13:59
 
Venezuela'da muhalefet sokağa çıkıyor
Venezuela'da Nicolas Maduro'nun başkanlığını tanımayan muhalefet bir geçiş hükümeti kurulması talebiyle protestolara hazırlanıyor. Ulusal Meclis'te çoğunluğu oluşturan sağ muhalefet, Mayıs 2018'de yüzde 46 katılımın olduğu başkanlık seçiminin yeniden yapılmasını talep ediyor.
DÜNYA Haberi
Venezuela'da muhalefet sokağa çıkıyor

Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido, başkent Caracas’ta cuma günü yapılan gösteride, 'Jimenez diktatörlüğünün' düşüş yıl dönümü olan 23 Ocak itibariyle, Maduro iktidarına karşı halka sokağa inme çağrısında bulundu.

Guaido 'darbe çağrısı' yapmakla suçlanıyor
Ülkenin ekonomik krizden kurtulması için geçiş hükümetinin şart olduğunu savunan Guaido, dünkü gösteri sırasında yaptığı konuşmada ayrıca anayasaya göre kendisinin bu görevi üstlenebileceğini söyledi.

Guaido'nun, "Venezuela halkı, ordu ve uluslararası toplum bizi iktidara taşımalıdır" ifadesi Maduro ve destekçileri tarafından "askeri darbe çağrısı" olarak yorumladı.

Cezaevi Hizmetleri Bakanı İris Varela sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Guaido, hücreni ve üniformanı hazırladım" yorumunda bulundu.

'Vatana ihanet soruşturması'

Geçtiğimiz hafta 12 Latin Amerika ülkesi (Lima Grubu), Maduro hükümetini tanımayacakların açıklamış, iktidarı muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis'e teslim etmesi çağrısında bulundu.

Maduro ise, Ulusal Meclis ile kendisi aleyhine kararlar alan Lima Grubunu destekleyen muhaliflere karşı "vatana ihanet soruşturması" başlatılması emrini verdi.

Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra ABD, AB de serbest ve demokratik seçimlerin olmadığını ileri sürerek Maduro'nun başkanlığını kabul etmiyor.

23 Ocak 1958: 'Jimenez diktatörlüğü'nün düşüş tarihi

23 Ocak 1958, Marcos Perez Jimenez'in 1945 ve 1948’deki askeri darbeler sonrasında 1952’de oturduğu devlet başkanlığı koltuğunu ordu içindeki isyanlar ve halkın yoğun gösterileri sonrasında bırakarak ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı tarihti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı