Haber Detayı
18 Ocak 2019 - Cuma 13:55
 
'Yaban domuzu avı yasaklanmalı'
Barajlar, orman yangını ve doğa tahribatı ile yüz yüze kalan Dersim’de bu defa yavan hayatı tehdit eden avcı sorunu yaşanıyor. Dersim dağlarında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve bölge halkının 'kutsal' saydığı dağ keçileri katlediliyor. Avcılar sadece yaban keçilerini değil, yaban domuzları da hedef alıyor.
ÇEVRE Haberi
'Yaban domuzu avı yasaklanmalı'

Artı Gerçek'ten Remzi Buancir'in haberine göre, geçtiğimiz günlerde başka illerden Dersim’e giden yaklaşık 14 kişilik bir gurubun yaban domuzu avına çıkacağı belirtildi. Söz konusu ekip, Dersim’de ava çıkacaklarına ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı. Bu duruma tepki gecikmedi. Dersim Doğa Aktivistleri, dün Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelerek bu kişilerin bir an önce ili terk etmesini istedi.

“DERSİM’DE YABAN DOMUZLARININ AVLANMASI İÇİN İDARİ KARAR ALINMIŞ”

Avcıların Dersim’de yaban hayata yönelik tehdidine tepkiler sürüyor. Dersim’de Yaban Domuzu’nun avlatmasına yönelik idari kararın alındığını ifade eden Avukat Barış Yıldırım, “Bu maksatla İlimize dışarıdan 'Yaban Domuzu' avlama fiili için gelen avcılar bulunduğu bilinmektedir. Halihazırda İlimizde Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde 'Yaban Domuzu' olarak bilinen canlı türünün avlanması için alınan idari karar hukuka aykırıdır” dedi.

YILDIRIM’DAN SUÇ DUYURUSU

Yaban Domuzu avının Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirten Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinde Dersim’de yaban domuzu avı için karar alındığını ve kararın ardından kimlikleri belirsiz avcıların Dersim’e geldiğini belirten Yıldırım, Türkiye’nin yaban hayatın korunması için taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri hatırlattı:  “Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin 8. maddesinde:  "III no’lu ek listede belirlenen ve II no’lu ek listede belirlenmiş olup, 9 uncu Madde uyarınca istisnalar uygulanması söz konusu olan yabani fauna türlerinin yakalanması ve öldürülmesi konusunda ise, Akit Taraflar, bu türlerin populasyonlarının yerel olarak yok olmasına veya ciddi şekilde tedirgin edilmesine neden olacak her türlü ve özellikle IV no’lu ek listede belirlenen yakalama ve öldürme yollarının ve araçlarının kullanılmasını yasaklayacaklardır." hükmü bulunmaktadır. "Yaban domuzu"  Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin EK LİSTE III Korunan Fauna Türleri kategorisinde bulunmaktadır.”

“YABAN DOMUZLARININ AVLANMASI ENGELLENMELİ”

Anayasa’da "Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.  Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir…" hükmü bulunduğunu hatırlatan Yıldırım,  “Yaban domuzu canlı türünün avlanması hukuka aykırı olup suç teşkil etmektedir.  ‘Yaban domuzu avı ülkemizin de taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (Bern Sözleşmesi) ile diğer uluslararası doğa koruma sözleşmelerine muhalefet teşkil etmektedir” diyerek "Yaban domuzu" avı fiilinin engellenmesi için koruma tedbirlerinin alınmasını istedi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı