Haber Detayı
23 Ocak 2019 - Çarşamba 14:36
 
Yargıtay, Zirve Yayınevi davası cezalarını onadı
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Zirve Yayınevi davasında 5 sanığa verilen 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıl 9'ar ay hapis cezasını onadı.
ASAYİŞ Haberi
Yargıtay, Zirve Yayınevi davası cezalarını onadı

18 Nisan 2007’de Malatya’da İncil satan Zirve Yayınevi’nde biri Alman ikisi Türk vatandaşı üç Hristiyan öldürülmüştü. Katliamı gerçekleştiren Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler olay yerinde suçüstü yakalanmıştı.

Daha sonra verilen bazı tanık ifadeleri konusunda dava Ergenekon davasıyla birleştirilince uzamıştı. Aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da bulunduğu toplam 19 sanık yargılanmıştı. 

2014’te fazla tutukluluk sürelerini sınırlayan yasa kapsamında tutuklu beş kişi elektronik kelepçe takılarak tahliye edilmişti.

Dokuz yıllık süreçte üç mahkeme başkanı, beş de savcı değiştiren davanın yerel mahkeme süreci, Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 Eylül 2016’da verilen kararla sona ermişti. Beş katliamcı üçer kez ömür boyu hapis ve 39 yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırılırken aralarında Hurşit Tolon’un da bulunduğu 14 sanık beraat etmişti. 

Sanıklar kararın ardından tekrar tutuklanmıştı. 

Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Malatya mahkemesinin verdiği kararı bugün onaylayarak kesinleştirdi.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı