Haber Detayı
18 Ocak 2019 - Cuma 15:25 Bu haber 1354 kez okundu
 
Yüksekdağ için “tutukluluğa devam” kararı
HDP eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ tutuklu yargılandığı davada reddi hakim talebinde bulunsa da, mahkeme heyeti bu talebi reddetti. Heyet, Yüksekdağ’ın “tutukluluğuna devam” kararı verdi.
POLİTİKA Haberi
Yüksekdağ için “tutukluluğa devam” kararı

Türkiye'de hakkındaki terör soruşturması kapsamında Kasım 2016’da tutuklanan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu yargılandığı ve kendisiyle ilgili yedi ayrı fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davada hâkim karşısına çıktı.

Sincan Cezaevi kampüsü içindeki Ankara 16'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün başlayan duruşmada Figen Yüksekdağ’a, "örgüt yöneticiliği, örgüt propagandası yapmak, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, halkı kin ve düşmanlığa, suç işlemeye tahrik" suçlamaları yöneltiliyor ve Yüksekdağ’ın 30 yıldan 83 yıla kadar hapsi isteniyor.

Tıpkı HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bizzat katıldığı 12 Aralık 2018 tarihindeki duruşma gibi yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Yüksekdağ duruşmasını çok sayıda HDP’li vekil ve avukatlar izledi.

Hakim karşısına çıktığında Demirtaş’ın savunmasına ve Demirtaş hakkında AİHM’in verdiği "Serbest bırakılsın" kararına gönderme yapan Yüksekdağ’ın tıpkı Demirtaş gibi reddi hâkim talebinde bulunması dikkat çekti.

"Bu ülkenin hâkimi, savcısı var ama her şeyden önce tek adamı var" sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret eden ve Erdoğan’ın Türk yargısını tamamen kontrol altına aldığı mesajı veren Yüksekdağ, siyasi iktidarın 'yargılama oyunlarıyla' milletvekilliğinin düşürüldüğünü söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı