• Anasayfa /
  • /
  • Afganistan’da Taliban saldırdı: 100’den fazla asker öldü

Afganistan’da Taliban saldırdı: 100’den fazla asker öldü

21 Ocak 2019 18:28 Gündem
Afganistan’da Taliban saldırdı: 100’den fazla asker öldü

Adının açıklanmasını istemeyen bir Afganistan Savunma Bakanlığı yetkilisi, saldırıda 126 askerin öldüğünü dile getirdi. Aynı yetkili çok sayıda güvenlik personelinin de yaralandığını aktardı.

Afgan istihbarat servisi NDS üyelerinin eğitim merkezi olan üssün bomba yüklü bir araçla hedef alındığı belirtilirken ölü ve yaralı sayısına ilişkin çelişkili bilgiler gelmeye devam ediyor.

Hükümet yetkilileri sabah saatlerinde yaptıkları açıklamada 12 askerin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Meydan Wardak vilayeti il şura meclisi üyesi bir yetkili de saldırıda en az 100 askerin öldüğünü söyledi.

Hastane kaynakları ise onlarca güvenlik personelinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

NDS üniforması giyen militanların Amerikan zırhlı araçlarından Humvee ile üsse saldırdığı ve olayda binanın yerle bir olduğu belirtildi.

Şiddetli patlamanın ardından içeri giren diğer 2 saldırganın işe askerlere ateş açtığı ifade edildi.

Saldırının sorumluluğunu Taliban üstlendi.

ABD ile Taliban Katar'da görüştü
Bu arada Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın pazartesi günü Katar'da Taliban temsilcileri ile görüşmeye başladığı bildirildi.

Taliban Sözcüsü Zebiullah Mücahid yaptığı açıklamada, "ABD ile Taliban arasındaki görüşmeler başladı." ifadesini kullandı.

Görüşmeleri yakından takip eden Taliban'a yakın bir kişi de, "Müzakerelerin bu turunda Afganistan'daki yabancı askerlerin çekilmesi için bir takvim üzerinde çalışılacak." diye konuştu.

Ateşkes ve kalıcı barışın sağlanması girişimleri kapsamında yapılan müzakereler, Taliban'ın Afgan askeri üssünü hedef aldığı güne denk geldi.

Taliban, Washington'ın olası barış görüşmelerinin Kabil merkezi hükümetinin öncülüğünde olması şartını reddediyor ve doğrudan ABD ile masaya oturmak istediğini belirtiyor.

ABD'nin 2011'deki saldırısının ardından iktidardan uzaklaştırılan Taliban örgütü, 17 yıldır ABD, NATO ve Afgan güvenlik güçlerine yönelik saldırılar düzenliyor.

Bu Haberi Yorumlayın..

Benzer Haberler