• Anasayfa /
  • /
  • Amerika’da polis vahşeti: Şüpheliyi boğarak öldürdüler

Amerika’da polis vahşeti: Şüpheliyi boğarak öldürdüler

27 Mayıs 2020 07:49 Dünya
ABD'nin Minneapolis eyaletinde gözaltına alınan bir şüphelinin, polis tarafından boğularak öldürüldüğü görüntüler, saniye saniye kameralar yansıdı.
Amerika’da polis vahşeti: Şüpheliyi boğarak öldürdüler

Dolandırıcılık iddiasıyla gözaltına alınan George Floyd, defalarca “Nefes alamıyorum” diye uyarmasına rağmen polisi ikna edemedi. Polis, şüphelinin boğazına dayadığı dizini dakikalarca kaldırmazken, bir başka polis arkadaşı da önünü perdeleyerek, çevredekilerin müdahalesini engellemeye çalıştı.

Polisin bu hareketi sonrası şüphelinin solunum yolları tıkandı. Minneapolis yetkilileri, gözaltına alınan kişinin daha sonra ‘tıbbi problemden’ dolayı öldüğünü açıkladı.

Öte yandan yaşanan dehşet kameralara da yansıdı. Görüntülerde adamın bir süre sonra hareket etmediği görülüyor.

DEHŞET ANLARI KAMERADA

FBI: Sorumlu polisler görevden uzaklaştırıldı

Olayın ardından FBI devreye girerek soruşturma başlattı. Minneapolis Polis Departmanının dört üyesi, n George Floyd’un ölümü üzerine kovuldu. Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo, salı günü düzenlediği basın toplantısında pazartesi günü meydana gelen olaydan sonra dört polisin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

İki polisin kimliği belirlendi

Arradondo, “Polislik mesleğinin doğasında tehlikeler olduğunu biliyoruz, ancak yaptığımız işin büyük çoğunluğu asla güç kullanımını gerektirmiyor.” diyerek özeleştiride bulundu.

Minneapolis Belediye Başkanı da olayı doğruladı

Dört polisin adı açıklanmadı, ancak videoda görülen iki polis, Floyd’un ailesinin avukatı tarafından, memur Derek Chauvin ve Tou Thao olarak teşhis edildi. Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey de yaşananların doğru ve talihsiz olduğunu duyurdu.

Olaydan sonra protestolar yaşandı

George Floyd’un ölümünün ardından toplanan bir grup, ellerinde, “Siyah insanları öldürmeyi durdur” yazılı pankartlar taşıyarak, Floyd’un öldürüldüğü yere çiçekler bıraktılar.

 

 

 

Bu Haberi Yorumlayın..