Ankara Barosun’dan Metin Feyzioğlu’na yanıt

21 Haziran 2020 09:58 Gündem
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun kendileri hakkında yaptığı açıklamaya yanıt veren Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Aşkın Demir, ‘hukuk devletini' savunduklarını vurgulayarak, “Feyzioğlu, toplumun vatanseverlik ve milliyetçilik gibi moral duygularını sömürmenin kolaycılığıyla yetinmeyip yazıda yer alan ifadeleri de çarpıtmıştır” dedi ve ekledi: “Kollarını kıvırarak yaklaş da göstereyim gününü diyen bir barolar birliği başkanı düşünün. Baroları siyasi arenaya çevirip, mesleki görevi gereği ‘Önce insan hakları ve özgürlükleri’ diye tek bir sözüne rastlamadık.”
Ankara Barosun’dan Metin Feyzioğlu’na yanıt

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun kendileri hakkında yaptığı açıklamaya yanıt veren Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Aşkın Demir, ‘hukuk devletini’ savunduklarını vurgulayarak, “Feyzioğlu, toplumun vatanseverlik ve milliyetçilik gibi moral duygularını sömürmenin kolaycılığıyla yetinmeyip yazıda yer alan ifadeleri de çarpıtmıştır” dedi ve ekledi: “Kollarını kıvırarak yaklaş da göstereyim gününü diyen bir barolar birliği başkanı düşünün. Baroları siyasi arenaya çevirip, mesleki görevi gereği ‘Önce insan hakları ve özgürlükleri’ diye tek bir sözüne rastlamadık.”

Ankara Barosu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş arasında yaşanan “eşcinsel” tartışmasının ardından Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak için AKP ve MHP’nin çalışma yürüttüğü açılandı. Baroların karşı rağmen söz konusu değişikliğin yasa teklifi olarak Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Baro başkanlarının bu değişikliğe karşı seslerini duyurabilmek için başlattığı “Savunma yürüyor” eylemi bugün Ankara’da sonlanacak ancak yürüyüş Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’dan destek görmedi. Feyzioğlu, baroların yürüyüşü hakkında “Yargının sorunlarını çözmek için midir, yoksa başka bir şey için mi?” diye sordu, Ankara Barosu’na yüklendi. Feyzioğlu baronun “Dersim katliamı” hakkındaki açıklamasını hatırlatarak, “Beni istifaya davet edenler, Dersim tarihi bir olaydır herhalde ama Türk askeri hamile kadınların karnını süngülerle deşip, bebelerini süngü uçlarında çıkarıp öldürmemiştir. Ankara Baro Başkan Yardımcısının açıklaması bu” dedi.

FEYZİOĞLU’NUN AÇIKLAMASINA YANIT

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Aşkın Demir, Feyzioğlu’nun açıklamalarına yanıt verdi. ANKA’ya değerlendirmede bulunan Demir, Feyzioğlu’nun “Benim görevim öncelikle devletin çıkarını savunmaktır” sözünü hatırlatarak, ‘TBB Başkanı gibi değil siyasi parti başkanı gibi konuştuğunu’ söyledi ve Dersim katliamı hakkında şunları belirtti:

“Dersim’de yaşanan ve hatta tarihçilerin daha yeni yeni konuşabildiği, araştırdığı bu tarihi olgudaki şiddet hiç olmamış gibi yorumlar yapmıştır. Hatta bu konuda baronun sosyal medya hesabında değil de kendi sosyal medya hesabımda yaptığım paylaşımı canlı yayında ‘düşünebiliyor musun Ankara Barosu Başkan Yardımcısı bunu söylemekte’ diyerek siyasi iktidara hedef vermektedir.  Sayın Feyzioğlu, toplumun vatanseverlik ve milliyetçilik gibi moral duygularını sömürmenin kolaycılığıyla yetinmeyip yazıda yer alan ifadeleri de çarpıtmıştır.”

‘YAZININ ÖZÜNDE BİRLİK ÜRETME TALEBİ VARDIR’

“Yazıda, ifade ettiği şekilde vakalara yer verilmemiştir. Bu acı tarihi yaşayanların tanıklıkları ile teyit edilmiş vahim eylemlere işaret edilmiştir. Yazının özü ise geçmişin acılarından kin ve nefret değil birlik ve duygudaşlık üretme talebi ve önerisidir. Görüldüğü kadarıyla Sayın Feyzioğlu, seçici bir okuma ile kendisine özellikle hukuk camiası kamuoyunda yöneltilen eleştirilerden kaçınmak için vicdani denge gözetilerek yazılmış bir anma metnini gündeme getirme ihtiyacı duymuştur. Kendisine tavsiyem, her bilge insanın yapacağı gibi sorunla sade bir şekilde yüzleşmek ve kendisine yöneltilen haklı eleştirileri izah ve kabul etmesidir.  Bunun baroların seçim sisteminin değişmesi ile ne ilgisi olabilir veya nasıl gerekçesi olabilir? Bu Barolar Birliği gibi bir kurumun varoluş amacına aykırıdır.”

‘BAROLAR YAŞAM HAKKINI SAVUNUR’

Feyzioğlu’nun son dönemdeki açıklamalarının ‘hukuk devleti ilkesini zedelediğini’ kaydeden Demir, kendilerinin de ‘devleti savunduğunu ancak savundukları devletin hukuk devleti’ olduğunu vurgulayarak, şunlar söyledi: “Barolar şiddetin ve zulmün her türlü biçime karşıdır. Çünkü en önemli hakkımız olan ‘yaşama hakkını’ savunur. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkan Sayın Feyzioğlu sosyal medya hesaplarındaki bir paylaşımda sinirli ve gergin yapısıyla iyi bir şiddetperver olduğunu kanıtlamıştır.”

‘KOLLARINI KIVIRARAK, ‘YAKLAŞ DA GÖSTEREYİM’ DİYEN BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI’

“Kollarını kıvırarak ‘yaklaş da göstereyim gününü diyen bir barolar birliği başkanı’ düşünün. Baroları siyasi arenaya çevirip, mesleki görevi gereği ‘Önce insan hakları ve özgürlükleri’ diye tek bir sözüne rastlamadığımız Sayın Feyzioğlu’na Baroların tarihini, ülkemizde ve dünyada nasıl işlediğini birilerinin tekrar anlatması gerekiyor anlaşılan.  Daha önce gerçekleşen meşhur olmuş sözle kapatıyorum bu sayfayı,  getirdiğimiz gibi götürmesini de biliriz.”

Kaynak : ANKA

Bu Haberi Yorumlayın..

Yazar Gündemleri

Ali Murat İRAT

İnsan insanın yarasıdır

Enver AYSEVER

Hangi Diyanet, hangi laiklik?

Gündemde Son Dakika