AYM’den özel halk otobüsü kararı

15 Ekim 2020 11:08 Gündem
Anayasa Mahkemesi (AYM), yolcu kapma kavgası nedeniyle işlenen cinayetin ardından garaja çekilen özel halk otobüsünün iş yapamadığı 6 aylık dönemde yaşadığı kayıpla maddi ve manevi tazminat ödenmemesini "mülkiyet hakkının ihlali" olarak değerlendirdi.
AYM’den özel halk otobüsü kararı

Özel halk otobüsü Muavini A.Ö., 30 Kasım 2015 tarihinde yolcu kapma yüzünden çıkan kavgada Y.K.’yı öldürdü. Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan A.Ö. 15 yıl hapis cezası aldı ve bu ceza 20 Kasım 2007 tarihinde Yargıtay tarafından onandı.

A.Ö.’nün muavini olduğu otobüs ise İstanbul, Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Anadolu İşletme Şube Müdürlüğü tarafından 2 Aralık 2015 tarihinde geçici olarak men edilip, garajda gözetim altına alındı. Otobüsün sahibi Reşit Ölçer, aracın kendisine teslim edilmesi için İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. 22 Mayıs 2006 tarihinde teslim alınan otobüs 28 Mayıs günü işletilmeye başlanabildi.

Ölçer, 2 Aralık 2005’ten beri otobüsünü çalıştıramadığını belirterek, İETT’den 6 aylık zararını talep etse de İETT bu istemi kabul etmedi. Bunun üzerine Ölçer, maddi ve manevi tazminat davası açtı. Dava süreci sonunda dosya son olarak İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne geldi. Mahkeme Ölçer’in de karıştığı olayda İETT’nin mevzuata göre aracı gözetim altına alabilme yetkisinin olduğunu belirtti. Mahkemenin tazminatı reddeden kararı Danıştay 8’inci Dairesi tarafından da onandı. Ölçer, 13 Haziran 2016 tarihinde AYM’ye başvurarak, otobüsünü işletemediği dönemde doğan zarar nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiğini öne sürdü.

MÜLKİYET HAKKI İHLAL EDİLDİ

Başvuruyu görüşen AYM, oybirliği ile Ölçer’in mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ortadan kaldırılması için İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne kararının bir örneğini gönderdi. AYM kararında, “İdarece verilen tedbir kararı neticesinde ortaya çıkan zararın giderilmemiş olması nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiği sonucuna ulaşılmıştır… Bu durumda mülkiyet hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasında hukuki yarar bulunmaktadır” denildi.

Bu Haberi Yorumlayın..