Beşiktaş’ta sağlık emekçilerine saygı duvarı

05 Ağustos 2020 10:08 Yerel Yönetimler
Beşiktaş Belediyesi, Kovid-19 salgını sürecinde gece gündüz fedakârca çalışan sağlık emekçilerine Beşiktaş adına şükranlarını iletmek için Ortaköy Mahallesi Portakal Yokuşu Caddesi’nde bir duvarı, sağlık emekçilerini temsil eden bir duvar resmi renklendirdi.

Beşiktaş sokaklarında herkesin sanatla karşılaşmasını sağlamak için yakın zamanda Beşiktaş Sokakta Sanat projesine başlayan Beşiktaş Belediyesi, Ortaköy Mahallesi Portakal Yokuşu Caddesi’nde bir duvarı sağlık emekçilerini temsil eden bir muralla renklendirdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat “Kovid-19 pandemisinde gösterdikleri insanüstü çabaya karşılık ne yapsak az ama biz sağlık çalışanlarımızı bir eserle onurlandırmak, bu zorlu mücadelede kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının ise anısını yaşatmak istiyoruz” dedi.

Mart ayında Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklanmasıyla birlikte kriz planını uygulamaya koyan Beşiktaş Belediyesi, ilçe genelinde fiziksel tedbirler almasının yanı sıra, dijital ve geleneksel medya mecralarında farkındalık kampanyaları da düzenledi. Beşiktaş Belediyesi Türkiye’de yerel yönetimler arasında bir ilk olma özelliği taşıyan Halk Sağlığı Dijital Yönetim Merkezi’ni kurdu ve tüm süreci bu merkez üzerinden koordine etti. Salgının ilk aşamasından beri sağlık çalışanlarına destek veren Beşiktaş Belediyesi, toplam 185 yatak kapasiteli iki öğrenci yurdunu sağlık çalışanlarına açtı. Beşiktaş Belediyesi’nin pandemi sürecindeki çalışmaları OECD ve EUROCITIES gibi uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından örnek gösterildi.

“Sağlık çalışanlarımızı onurlandırmak, bu zorlu mücadelede kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının anısını yaşatmak istiyoruz.”Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının bu özverili çalışmaları birçok sokak sanatçısı için ilham oldu ve dünyanın farklı kentlerinde duvar resimlerine yansıdı. Beşiktaş sokaklarında herkesin sanatla karşılaşmasını sağlamak için yakın zamanda Beşiktaş Sokakta Sanat projesine başlayan Beşiktaş Belediyesi, Ortaköy Mahallesi Portakal Yokuşu Caddesi’nde bir duvarı sağlık emekçilerini temsil eden bir muralla renklendirdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat “Covid-19 pandemisinde gösterdikleri insanüstü çabaya karşılık ne yapsak az ama biz sağlık çalışanlarımızı bir eserle onurlandırmak, bu zorlu mücadelede kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının ise anısını yaşatmak istiyoruz.” şeklinde ifade etti. Beşiktaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile BİO’nun (Beşiktaş İletişim Ofisi) projelendirdiği çalışma, 6 metre yüksekliğe ve 46 metre uzunluğa sahip alana No More Lies mahlaslı sanatçı tarafından yapıldı. Çalışmanın yapım aşaması ayrıca dünyaca ünlü fotoğrafçı Chris McGrath tarafından fotoğraflandı ve lisanslı fotoğraf arşivi platformu GettyImages’de paylaşıldı. Projede Istanbul Comics and Art Festival (ICAF) sanat iş birlikçisi, DYO ve Donut Store - Montana Colors ise boya destekçisi olarak yer aldı. Tüm Beşiktaş Sokakta Sanat çalışmaları sokaktasanat.besiktas.bel.tr adresinden takip edilebilir.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat “Covid-19 pandemisinde gösterdikleri insanüstü çabaya karşılık ne yapsak az ama biz sağlık çalışanlarımızı bir eserle onurlandırmak, bu zorlu mücadelede kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının ise anısını yaşatmak istiyoruz.” şeklinde ifade etti.

Bu Haberi Yorumlayın..