CHP’li Karabıyık: MEB kitapların niteliğini yok etmiştir

16 Ekim 2020 09:57 Eğitim
CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, "Milli Eğitim Bakanlığı kitaplarının yetersiz ve niteliksiz olduğunu" belirterek, "AKP'nin sınav odaklı eğitim politikaları nedeniyle öğretmen ve öğrencilerin yardımcı kaynak kullanmak zorunda kalıyor, ancak gelir yetersizliği nedeniyle kitapları edinemeyen öğrenciler var" dedi.
CHP’li Karabıyık: MEB kitapların niteliğini yok etmiştir

CHP’li Karabıyık, MEB kitaplarının yetersizliğiyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Karabıyık, “18 yıllık AKP iktidarında öğretim programlarında yapılan değişiklikler, Talim Terbiye Kurulu’nun yapısının değiştirilmesi ve içerisinin boşaltılması MEB’in kitaplarının niteliğini yok etmiştir. Bunun yanı sıra e-içeriklerle ilgili Talim Terbiye Kurulu devre dışı bırakılmıştır” dedi. Karabıyık, şu an Eğitim Bilişim Ağı’nda  (EBA) yayınlanan içeriklerin hiçbirinin Talim Terbiye Kurulu tarafından denetlenmediğinin altını çizerek, “2006 yılında Talim Terbiye Kurulu’ndan istifa eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kurulun neden önemli olduğunu bilmelidir” ifadelerini kullandı.

“YARDIMCI KİTAP İHTİYACINA SON VEREN UYGULAMALARA SON VERİLSİN”

Karabıyık, gelir yetersizliği olan aileler için, yardımcı kitapların aile bütçesine yük getirdiğini belirterek şunları ifade etti:

“Eğitim kitapları ücretsiz olmalı diyoruz; ancak içi boşaltılmış ve yetersiz kitapların ücretsiz verilmesi, eğitimin sorunlarını çözmüyor. Çocuklarımızın nitelikli ve eşit eğitim imkanına erişimi için gereken tedbirleri almalıdır. Talim Terbiye Kurulu yeniden yapılandırılmalı ve tüm ders kitapları uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından incelenerek, nitelikli içeriklerle hazırlanmalıdır.”

 

Bu Haberi Yorumlayın..