• Anasayfa /
  • /
  • CHP’li Kılıç İzmir’deki balık çiftliklerini meclise taşıdı

CHP’li Kılıç İzmir’deki balık çiftliklerini meclise taşıdı

21 Ekim 2020 10:29 Politika
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, ‘İzmir koylarının denetimsiz balık çiftlikleri tarafından kirletilmesini’ Meclis gündemine taşıdı. Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Kılıç, “Söz konusu yerlerle ilgili denetim yapılmakta mıdır?” diye sordu.
CHP’li Kılıç İzmir’deki balık çiftliklerini meclise taşıdı

Kılıç, Türkiye’nin ve Ege’nin en önemli turizm bölgelerinden İzmir’in koylarının denetimsiz balık çiftliklerince kirletildiğini belirterek, bölgedeki balık çiftliklerinden denize karışan yağımsı ve biyolojik atık özelliği taşıyan maddeler, köpükler ve diğer pisliklerin koylardaki ekolojik dengenin her geçen gün biraz daha bozulmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Kılıç, “Çiftliklerde balık yemi olarak kullanılan maddelerin çürümeye başlaması ile denizdeki oksijeni tüketip metan, karbondioksit ve hidrojen sülfür gazlarının oluşmasına neden oluyor.  Denizlerdeki canlı türlerini hızla yok ederek, bölgedeki koylarda denize giren birçok kişinin cildinde, balık çiftliklerinin sebep olduğu kirlilik nedeniyle yaralar ve yanıklar oluşuyor. dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kılıç, balık çiftliği izni alınan yerlerle ilgili denetim konusunun önemli olduğunu vurgulayarak, Bakan Kurum’a “Söz konusu yerlerle ilgili denetim yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa da hangi sıklıkla yapılmaktadır?” diye sordu.

İzin alınan alanlar dışında faaliyet gösteren balık çiftliği olup olmadığının açıklanmasını talep eden Sevda Erdan Kılıç, “Eğer böyle bir yer tespit edildiyse bunlarla ilgili herhangi bir cezai müeyyide uygulandı mı?” sorusuna da yanıt istedi.

Bu Haberi Yorumlayın..