DEVA Partisi: Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 23,1

11 Haziran 2020 21:22 Politika
TÜİK’in Mart ayına ilişkin dün yayınladığı işsizlik verilerinin tutarsızlığına dikkat çeken DEVA Partisi, TÜİK’in geniş tanımlı işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığını, gerçek geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 23,1 olduğunu belirtti.
DEVA Partisi: Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 23,1

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mart ayına ilişkin açıkladığı işsizlik verilerine karşı resmi açıklama yayımladı. Açıklamada, TÜİK verilerine tepki gösterilerek, “İstihdam, işsiz sayısı ve işgücüne katılma oranının aynı anda yüksek oranda düşmesi verilerin tutarlılığı ile ilgili ciddi kuşkulara yol açmaktadır” denildi.

3 MİLYON 274 BİN KİŞİLİK ARTIŞ
TÜİK’e tepki gösterilen açıklamada verilerin Mart ortasından itibaren ağır şekilde hissedilen yeni tip Kovid-19 salgınının etkilerini tam olarak yansıtmadığı vurgulanarak, “Son bir yılda çalışabilecek yaştaki (15+ yaş) nüfusta 1 milyon 39 bin kişilik artış ve istihdamda 1 milyon 662 bin kişilik azalışa rağmen işsizlik rakamının geçen yıla kıyasla düşmesinin nedeni, işgücüne dahil olmayan insanların sayısındaki dramatik artıştır. İşgücüne dahil olmayanların sayısı geçen yıldan bu yana 3 milyon 274 bin kişi artış göstermiştir. Buna bağlı olarak 2019 yılında ortalama yüzde 53,0 olan işgücüne katılım oranı 2020 Mart döneminde yüzde 48,4’e gerilemiştir. Bu rakam son 7 senenin en düşük rakamıdır” ifadelerine yer verildi.

‘YAPISAL SORUNLAR DERİNLEŞEREK DEVAM EDİYOR’
Çalışmaya hazır olan ancak iş bulma ümidini kaybettiği için ya da diğer nedenlerle iş aramayanların sayısının 3 milyon 728 bin kişiye çıktığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “TÜİK tarafından yayımlanan dar tanımlı işsizlik göstergelerinde bu kişiler işsiz olarak sayılmamaktadır. Bu kişileri ve mevsimlik işçileri mevcut işsiz sayısına ekleyerek hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 383 bin kişi, Geniş Tanımlı İşsizlik Oranı” ise yüzde 23,1’dir. Mart 2020 döneminde ‘zamana bağlı eksik istihdam’ ve “istihdam edilenlerden işbaşında olmayanların’ sayısında geçen seneye göre ciddi artışlar yaşanmıştır. Bu gelişmeler, istihdamın kalitesinde ciddi bir kötüleşme yaşandığını ortaya koymaktadır. Genç işsizlik oranı Mart 2020 döneminde yüzde 24,6 olarak gerçekleşmiş ve yüksek seviyesini korumuştur. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranı geçen seneye göre 4,2 puan artarak yüzde 27,9 olmuştur. İstihdam, işsiz sayısı ve işgücüne katılma oranının aynı anda yüksek oranda düşmesi verilerin tutarlılığı ile ilgili ciddi kuşkulara yol açmaktadır. Bu veriler ve değerlendirmeler, açıklanan istatistiklerin işgücü piyasasında yaşanan sorunları tam olarak yansıtmadığını ve yapısal sorunların derinleşerek devam ettiğini ortaya koymaktadır.”

Bu Haberi Yorumlayın..