• Anasayfa /
  • /
  • Erdoğan: ABD’nin İran yaptırımını desteklemiyoruz

Erdoğan: ABD’nin İran yaptırımını desteklemiyoruz

20 Aralık 2018 15:38 Gündem
Erdoğan: ABD’nin İran yaptırımını desteklemiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Bölgemizde yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi, barış ortamının tesisi için Türkiye ve İran'ın birlikte atabileceği çok adımlar vardır."

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkemizin ve bölgemizin istikrarını ve güvenliğini hedef alan hiçbir oluşuma müsamaha göstermedik, göstermeyeceğiz. Bu konuda İran'la işbirliğimizi artırarak sürdürmek ve karşılaştığımız ortak hedefleri bertaraf etmek noktasında irademiz tamdır."

"Kardeş İran halkının yanında durmaya devam edeceğiz"

İran'a yönelik yaptırımlara karşı İran'ın yanında durmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, "İran'a yönelik haksız bulduğumuz baskıların yoğunlaştığı bu dönemde, kardeş İran halkının yanında durmaya devam edeceğiz. Amerika'nın İran'a yönelik yaptırım kararının bölge güvenliğini ve istikrarını tehlikeye attığını, Türkiye olarak bu kararları desteklemediğimizi bir kez daha vurguluyorum." diye konuştu.

Ruhani'nin açıklamasından satır başları şöyle:

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin kalkınması için iyi bir toplantı yaptık. İki ülkenin arasındaki iş birliği konuları, bölgesel, uluslararası konuları ele aldık, olumlu konular konuştuk. İki ülke ilişkilerinin temeli, ortak çıkarlar, barış, kalkınma ve bölgenin kalkınması üzerine kurulmuştur. Hiçbir üçüncü ülke bu komşuluk, kardeşlik ve samimi ilişkimizi bozamaz.

"ABD’nin uyguladığı tek taraflı, zalimce ambargoların karşısındaki kesin ve açık tutumları karşısında teşekkür ediyorum.

"ABD’nin İran aleyhine uyguladığı bu eylem terörist bir eylemdir, çünkü diğer ülkeleri korkutuyor.

"Yemen'de barış ve istikrarın sağlanması için karar aldık. Yemen halkına yapılacak insani yardımlar için istişareedelim. Sayın Erdoğan ve devlet yetkililerine teşekkür ediyorum. Umaırm önümüzdeki yılda bu iş birliği zirvesinin 6'ncısı yapılır.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda Türkiye ile hemfikiriz.

Bu Haberi Yorumlayın..

Benzer Haberler