Anayasa Mahkemesi etiketine sahip içerikler sıralanmıştır.
Gündem

Adalet Bakanı Gül’den yargı reformu açıklaması

12 Kasım 2020
"Ne eksikler var, ilave neler yapılacak önümüzdeki dönem için çalışmalarımıza hız verdik" diyen Gül, "Anayasa Mahkemesi kararına uyulmayan bir yerde hukuk güvenliğinden bahsedilemez dediniz. Bu süreçten sonra uymayanlarla ilgili bir şey yap..
Politika

Berberoğlu’nun kararını tanımayan hakimler şikayet edildi

2 Kasım 2020
Enis Berberoğlu’nun avukatları tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla HSK'ya gönderilen dilekçede, şikayette bulunulan İstanbul 14. ve 15. Ağır Ceza Mahkemesi heyetindeki hakimlerin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen birey..
Gündem

Enis Berberoğlu için AYM’ye ikinci başvuru yapıldı

26 Ekim 2020
Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu’nun avukatı Yiğit Acar, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Yerel mahkemenin AYM kararını uygulamamasıyla Anayasa’nın 3 maddesinin ihlal edildiği AYM’ye bildirildi. ..
Politika

Enis Berberoğlu yeniden AYM’ye başvuracak

26 Ekim 2020
Yerel mahkemenin AYM kararını uygulamaması sonrası, Berberoğlu, "hak ihlali"ne neden olduğu gerekçesiyle yeniden AYM'ye başvuracak.Başvurunun bugün öğleden sonra yapılması bekleniyor...
Gündem

AYM Başkanı: ‘Işıklar yanıyor’ tweeti’nden haberim yok

26 Ekim 2020
Orakoğlu, 19 Ekim'de kaleme aldığı yazıda Zühtü Arslan’ın söz konusu mesajı atılmadan önce bilebileceğini iddia etmişti. Yeni Şafak yazarı bugünkü yazısında Arslan’ın danışmanının o gün kendisini aradığını ve iddiasını reddettiğini aktardı...
Gündem

AYM’den emsal ‘mobbing’ kararı

24 Ekim 2020
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kararına göre Levent Tütüncü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde askeri tabip kıdemli albay olarak görev yaparken 2013’te isteği üzerine emekliye ayrıldı.Tütüncü, daha sonra 2014’te ..
Dünya

Polonya’da kürtaj yasağı kararı protestosu: 15 gözaltı

24 Ekim 2020
Polonya'da iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) başvurusu sonucu Anayasa Mahkemesi'nin 'kalıtım bozukluğu olan fetüsü aldırmanın anayasanın ihlali olduğuna' karar verdi. Kürtajın neredeyse tümden yasak hale gelmesi, pro..
Politika

Enis Berberoğlu’nun itirazı reddedildi

15 Ekim 2020
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin yeniden yargılanma kararına ilişkin "Yeniden yargılama yapılmasına yer olmadığına" karar vermişti. Enis Berberoğlu'nun avukatları, bugün sabah Çağlayan'daki İs..
Gündem

TGS yıpranma payı için kampanya başlattı

15 Ekim 2020
TGS gazetecilerin yıpranma payının Anayasa Mahkemesi'nin iptalinin ardından tanıdığı 9 aylık sürenin 14 Kasım'da dolacağı uyarısında bulunarak hükümetin yasal düzenleme yapmasını istedi. TGS, gazetecilerin 14 Kasım 2020’de yıpranma payı ola..
Gündem

AYM’den özel halk otobüsü kararı

15 Ekim 2020
Özel halk otobüsü Muavini A.Ö., 30 Kasım 2015 tarihinde yolcu kapma yüzünden çıkan kavgada Y.K.’yı öldürdü. Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan A.Ö. 15 yıl hapis cezası aldı ve bu ceza 20 Kasım 2007 tarihinde Yargıtay tarafından on..
Politika

Enis Berberoğlu üst mahkemeye itirazda bulundu

15 Ekim 2020
İtiraz dilekçesinde, "Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı gereğince yeniden yargılamaya başladığına dair karar alınmasını ve bu kararla birlikte bir temel hak veya özgürlüğü ihlal ettiği Anayasa Mahkemesi'nce tespit edilen önceki İstanbul 14..
Politika

Ali Babacan: Erdoğan erken seçime gidebilir

15 Ekim 2020
Yetkin, "Babacan toplantıda maddeyi söylemedi. Ancak daha sonra Babacan’ın kurmaylarından birine '116’dan mı söz etti?' diye sorduğumda 'Evet' yanıtı aldım; 'O madde'. TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesi başlıklı ..
Politika

Özgür Özel’den AYM üyesine tepki

14 Ekim 2020
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın AYM binasını gösteren bir fotoğrafı “Işıklar yanıyor” mesajıyla birlikte paylaşmasına tepki gösterdi."BU MİLLET BUNU HAK ETM..
Politika

CHP’den olağanüstü ‘Berberoğlu’ toplantısı

14 Ekim 2020
Toplanıda milletvekillerine seslenen Kılıçdaroğlu kısa bir değerlendirme yaptı. Kılıçdaroğlu, Berberoğlu süreciyle ilgili olarak, "Biz haklıyız. Sabırlı ve sağduyulu davranacağız. Bekleyeceğiz" dedi. Ne..
Gündem

Anayasa Mahkemesi olağanüstü toplanıyor!

14 Ekim 2020
Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın sosyal medyadan yaptığı “Işıklar yanıyor” paylaşımı sonrası hem hükümetten hem de AKP'den tepkiler geldi.Tartışmaların ardından Anayasa Mahkemesi tüm üyeleri ile saat 14.00'te olağanüstü toplana..
Politika

İnce: Işıklar yansa ne olur milletin ocağını söndürdünüz

14 Ekim 2020
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararı tanımaması sonrası AYM Üyesi Engin Yıldırım sosyal medyadan AYM binasının fotoğrafını paylaşarak “Işıklar yan..
Gündem

AYM üyesi Yıldırım’dan ‘ışıklar yanıyor’ açıklaması

14 Ekim 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım sosyal medya hesabından “Işıklar yanıyor” diyerek AYM binasının fotoğrafını paylaşan AYM Üyesi Engin Yıldırım, CHP'li Enis Berberoğlu hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yenid..
Politika

Kılıçdaroğlu’ndan Enis Berberoğlu açıklaması

10 Ekim 2020
Kılıçdaroğlu, KRT TV’de katıldığı programda soruları yanıtlarken, “Bizim oyumuz düşmedi, artıyor. Beklediğimiz ölçüde artmıyor. Bir kararsız grup var, bu grup doğal olarak siyaset kurumunu ve iktidarı sorguluyor. Bizim beklediğimiz de vatan..