Anayasa Mahkemesi etiketine sahip içerikler sıralanmıştır.
Politika

AYM’nin Berberoğlu ile ilgili ihlal kararının gerekçesi yayımlandı

9 Ekim 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM),'gizli kalması gereken bilgileri açıklamak' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Berberoğlu'nun bireysel başvurusunda seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve gü..
Politika

CHP’li Tanrıkulu: Anayasa’yı tanımayan bir irade var

7 Ekim 2020
HDP’nin 6-8 Ekim Kobani eylemleri sırasında yaşananların araştırılması için verdiği araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.ANKA'nın haberine göre; TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerde önerge lehine bir konuşma yapan T..
Politika

Meral Akşener’den Albayrak’a: Sen nereye bakıyorsun?

6 Ekim 2020
Sözlerine Azerbaycan'a destekle başlayan Akşener'in konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar:- Azerbaycan'da kardeşlerimizin yanında olmak için Azerbaycan elçiliğine müracaat ettik. Milletvekillerinden bir gur..
Gündem

Ceren Özdemir’in ailesi, AYM’ye başvurdu

3 Ekim 2020
Ordu’nun Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’nde, 3 Aralık 2019 akşamı yaşanan olayda, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Bölümü 3. sınıf öğrencisi balerin Ceren Özdemir'in kendisini takip eden cezaevi firarisi Özgür A..
Gündem

AYM’den ‘çoklu baro’ kararı

1 Ekim 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, CHP'nin 5 binden fazla avukatın bulunduğu illerde 2 bin avukatla yeni baro kurulabilmesini düzenleyen kanunun iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.Genel Kurul, CHP'nin çoklu baro düzenlemesinin önü..
Politika

Şentop’tan ‘Enis Berberoğlu’ açıklaması

30 Eylül 2020
Bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Berberoğlu’nun düşürülen milletvekilliğiyle ilgili tartışmaya ilişkin şunları söyledi: “Bu konuda net olarak bir hukuki görüş ifade etmek ..
Gündem

AYM, Kavala başvurusunu karara bağlıyor

29 Eylül 2020
AYM, Gezi Davası’ndan beraat eden ancak cezaevinden salıverilmeden ‘casusluk’ gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu karara bağlayacak. AYM daha ö..
Gündem

AYM’den çoklu baro düzenlemesiyle ilgili karar

28 Eylül 2020
Anayasa Mahkemesi, perşembe günü kamuoyunda 'çoklu baro' düzenlemesi olarak bilinen kanunun iptal istemini esastan görüşerek, karara bağlayacak.'Çoklu baro' düzenlemesi olarak bilinen 7249 sayılı Avukatlık Kanunu..
Gündem

Boğaziçi imar düzenlemesi AYM tarafından iptal edildi

26 Eylül 2020
Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; İstanbul'da Boğaziçi ön görünümünü imar barışı kapsamına alan düzenleme, 2 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Gözler, bu bölgelerde imar barışından fa..
Gündem

AYM Başkanı’ndan Soylu’ya örtülü gönderme

24 Eylül 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’dan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “AYM kararları” eleştirisine isim vermeden yanıt geldi. Arslan, “Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğ..
Gündem

AYM’den ‘süresiz nafaka’ kararı

23 Eylül 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM), boşandığı eşine ödediği yoksulluk nafakasının kaldırılması talebi reddedilen kişinin bireysel başvurusunu "kabul edilemez" buldu.  Resmî Gazete'de yayımlanan karara göre, Antalya'da yaşayan bir kişinin, açılan davad..
Gündem

AYM Başkanı Arslan’dan Soylu’ya yanıt

23 Eylül 2020
Anayasa Mahkemesine bireysel başvurunun kabulünün 8. Yılında, "İnternet Çağında Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunması" konulu sempozyum düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın kayınpederinin vefat..
Politika

CHP’liler, Şentop ile Berberoğlu’nun durumunu görüştü

22 Eylül 2020
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "En makul olanı, TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop'un, Enis Berberoğlu’nu göreve davet etmesidir. Diğer bir usul ise Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının TBMM Genel Kurulund..
Gündem

Süleyman Soylu AYM’yi hedef aldı

19 Eylül 2020
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "’Bir ülkenin Cumhurbaşkanı, bütün kurumları sabahtan akşama kadar eleştirilirken, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararları eleştirilemez diye bir şeyi söz konusu değildir’’ dedi.Bakan Soylu ''Geçen gün Ana..
Politika

CHP’den Enis Berberoğlu açıklaması

18 Eylül 2020
Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Altay, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu kararına ilişkin konuştu. Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine iliş..
Politika

CHP’li erkek TBMM başkanı Şentop’a seslendi

18 Eylül 2020
Erkek, CHP Çanakkale İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında AYM’nin Enis Berberoğlu hakkında seçilme ve siyasi faaliyette bulunma, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiği kararı vermesine ilişkin açıklama yaptı...
Gündem

Rabia Naz’ın ailesi Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

17 Eylül 2020
Giresun'un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018'de yaralı olarak bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın anne ve babası, kızlarının dosyası için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.Başvuru dilekçesi..
Gündem

Berberoğlu’nun başvurusunda ihlal kararı çıktı

17 Eylül 2020
Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunda, "dokunulmazlık hakkını yeniden kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesi ve tutukluluğun sürdürülmesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve g..