Anayasa Mahkemesi etiketine sahip içerikler sıralanmıştır.
Gündem

AYM Berberoğlu’nun başvurusunu 17 Eylül’de görüşecek

15 Eylül 2020
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunu 1..
Gündem

Anayasa Mahkemesi’nden 6284 sayılı kanunla ilgili karar

11 Eylül 2020
Anayasa Mahkemesi, eşe ve kardeşe karşı kasten yaralama suçları için ceza artırımı ve bu suçlarla ilgili kovuşturmanın şikayete bağlı olmaksızın yapılmasını öngören maddenin iptali için yapılan başvuruyu reddetti. Mahkeme, ayrıca, 6284 sayı..
Politika

Kılıçdaroğlu: Eylem birliği yapmak zorundayız

10 Eylül 2020
Kılıçdaroğlu, CHP il başkanları ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. 97’nci kuruluş yıl dönümünü koronavirüs nedeniyle çevrimiçi olarak kutlamak zorunda kaldıklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, il başk..
Gündem

Resmi Gazete’de yayımlandı: KHK’lılar avukatlık yapabilecek

8 Eylül 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM), Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen kişilerin avukatlık yapmalarının engellenmesinin hak ihlali olduğuna karar vermişti. AYM’nin bu yönde aldığı iki karar bugün Resmi Gazete’de yayımladı.Gazete Duva..
Gündem

AYM, Timtik ve Ünsal’ın adli tip raporunu görmedi

15 Ağustos 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM), adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tahliye talepli tedbir başvurusunu reddetti.Mahkeme, ölüm orucunun kritik aşamasında olan iki avukatın sağlığının ciddi bir te..
Politika

Selahattin Demirtaş hakkındaki 7 iddiaya cevap verdi

6 Ağustos 2020
Demirtaş, kendisi hakkında fezlekeyi hazırlayan savcı Uğur Özcan’ın FETÖ’den tutuklandığını ifade etti. Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) ‘terör yapılanması’ diye açıklandığını hatırlatan Demirtaş, “(DTK) ..
Gündem

AYM’den gece alkol satışı kararı

24 Temmuz 2020
İstanbul’da bir polis memuru, 18 Kasım 2014’te gece saat 00.20’de Avcılar Kocamustafapaşa’da bulunan, alkollü içki de satan bir kuruyemişçiye müşteri görünümünde girdi. Alkollü içece..
Gündem

AYM’den çoklu baro ve bekçilik düzenlemesi kararı

23 Temmuz 2020
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, "çoklu baro" düzenlemesini öngören Kanun ile bekçilerin yetkisini genişleten Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle yapılan başvuruların ilk i..
Gündem

AYM Enis Berberoğlu kararını erteledi

23 Temmuz 2020
Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun hak ihlali başvurusu hakkındaki kararını erteledi. Berberoğlu hakkında nihai karar eylül ayında verilecek..
Gündem

Hukuk davalarına ilişkin yargı paketi Meclis’te kabul edildi

22 Temmuz 2020
Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.Kanuna göre, Anayasa Mahkemesinin, ilk derece ..
Gündem

AYM çoklu baro kanununa ilişkin başvuruları 23 Temmuz’da inceleyecek

21 Temmuz 2020
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 23 Temmuz perşembe günü, baroların karşı çıktığı "Çoklu baro düzenlemesi"ni öngören kanun ile bekçilerin yetkisini genişleten kanunun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemini ele alac..
Politika

CHP’li Aydoğan, ‘OHAL’i kalıcı hale getiren KHK’yı açıkladı

20 Temmuz 2020
CHP'li Aydoğan, 15 Temmuz darbe girişinin ardından 21 Temmuz 2016 ilan edilen OHAL’le ilgili yazılı açıklama yaptı. 18 Temmuz 2018’e kadar OHAL’in uzatıldığının altını çizen Aydoğan, bu dönemde 36 KHK yayımlandığını ve bunlardan birinin OHA..
Gündem

AYM, CHP’nin İnfaz Yasası’nın iptali talebini reddetti

17 Temmuz 2020
Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP'nin, İnfaz Yasası'nın "şekil yönünden" iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.AYRINTILAR GELİYOR.....
Gündem

CHP ‘çoklu baro’ için AYM’ye başvurdu

16 Temmuz 2020
Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.CHP, kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, daha önce açıklandığı gibi, iptali istemiyle A..
Gündem

Ayasofya’da ibadet yolu açıldı

10 Temmuz 2020
Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti...
Gündem

Barış Akademisyenleri Fincancı ve Gürsoy beraat etti

7 Temmuz 2020
Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri hakkında verdiği yeniden yargılama kararı sonrası Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Prof. Dr. Gençay Gürsoy’un duruşmaları bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüld..
Gündem

Demirtaş için yapılan tahliye başvurusu reddedildi

6 Temmuz 2020
HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu. En son AYM, Demirtaş’ın uzun süre tutukluluğuna ilişkin yapılan başvuruya ilişkin 19 Haziran 2020 tarihinde, tutukluluğun..
Gündem

CHP’li Tanrıkulu ‘Nadira Kadirova’yı sordu

6 Temmuz 2020
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 7 Ekim 2019 tarihinde Meclis’e soru önergesi..