RTÜK etiketine sahip içerikler sıralanmıştır.
Gündem

Halk TV’ye karartma kararı tebliğ edildi

27 Temmuz 2020
RTÜK'ün Halk TV hakkında aldığı 5 günlük ekran karartma kararı televizyonun elektronik tebligat adresine tebliğ edildi. Ceza kararı, Halk TV program yapımcısı ve sunucusu Ayşenur Arslan ve programın canlı yayın konuğu Hüsnü Mahalli'nin hükü..
Gündem

Haftada 43 basın emekçisi işsiz kaldı

22 Temmuz 2020
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi,  “Tek Adam, Tek Medya, Tek Ses Tek(el)Leşen Medya” başlıklı rapor hazırladı. Rapora göre 2013 yılında 51 bin 843 olan basın emekçisi sayısı 7 yılda yüzde 30 oranında ..
Gündem

RTÜK’ün Tele 1’e verdiği 5 günlük ceza durduruldu

21 Temmuz 2020
Mahkeme kararından yayın durdurma işleminin “telafisi güç zararlar doğabileceğini” değerlendirdi. Karara ilişkin Taşçı, “Ankara 4. İdare Mahkemesi, cezanın doğrudan basın özgürlüğü ve yurttaşların haber alma hakkına müdahale niteliğinde old..
Gündem

RTÜK’ten TELE’1 uyarı: 5 gün süreniz var

17 Temmuz 2020
Halk TV ve TELE1 hakkında 5 gün ekran karartma cezası veren RTÜK, cezanın tebliğini TELE1'e haftanın son iş günü mesainin bitmesine sadece saatler kala yaptı.TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, haftanın son iş günü mesai bitrim..
Gündem

Halk TV ve Tele 1’e verilen karartma cezası mahkemeye taşındı

13 Temmuz 2020
RTÜK, Halk TV’ye yayınlanan Medya Mahallesi programı, Tele 1'e ise ilahiyatçı Cemil Kılıç'ın katıldığı programdaki Diyanet'e yönelik değerlendirmesini gerekçe göstererek 5 günlük ekran karartma cezası vermişti. RTÜK'ün Halk TV ve Tele 1'e t..
Politika

HDP: RTÜK araştırma komisyonu kurulmalı

8 Temmuz 2020
HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde, RTÜK’ün iktidara muhalif olan medya üzerinde tehdit unsuru haline geldiği ve cezalar yağdırdığını anımsatarak, "iktidara yakın ..
Politika

CHP’Lİ Sertel: İstibdat dönemi sona erecektir

8 Temmuz 2020
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM’de basının sorunları ve tutuklu gazetecilerle ilgili basın toplantısı düzenledi.YERLİ VE MİLLİ AJAN!ODA TV Ankara Temsi..
Politika

Kılıçdaroğlu: Sizin yediğiniz yemek değil insan eti!

7 Temmuz 2020
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu.Hendek'teki fabrikada son 11 yılda 4 kez patla..
Medya

RTÜK, Sıla’nın klibini yayından kaldırdı

5 Temmuz 2020
Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural'ın şikayeti üzerine Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sıla’nın Karanfil klibini yayından kaldırdı.Şarkıda geçen "Hiç olmazsa yılda bir gün/An beni al bir karanfil tak/Benden olsun bir sigar..
Gündem

Halk TV ve TELE 1’e RTÜK karartması

1 Temmuz 2020
RTÜK, alınan kararla Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi.Program durdurma yerine yayın cezası verilmesi nedeniyle iki televizyon kanalının ekranlarının beş gün kararacağı bildirildi.Kararı duyuran RTÜK Üyesi İlha..
Gündem

CHP’li Kılınç’tan gazeteciler için kanun teklifi

30 Haziran 2020
CHP’li Kılınç, “Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun”da değişiklik öngören..
Medya

En çok şikayet alan ATV’ye RTÜK koruması

28 Haziran 2020
Evrensel’den Burcu Yıldırım’ın haberine göre, Taşcı’nın hazırladığı raporunda şu bilgiler yer alıyor: 2020 yılının ilk 6 ayında atv, seyirciler tarafından 89 bin 987 kez RTÜK’e şikayet edildi. Kanalın en fazla şikayet edilen yayını ise ‘Müg..
Medya

Can Dündar’ın radyo ve internet sitesi erişime kapatıldı

16 Haziran 2020
MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin davada hakkında yakalama kararı bulunan gazeteci Can Dündar’a ait, internetten yayın yapan "Özgürüz Radyo" ve "ozguruz20.org" internet sitesi, mahkeme tarafından erişime kapatıldı.Sitede "Özgürüz R..
Medya

RTÜK üyesinden RTÜK başkanına etik dersi

13 Haziran 2020
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Okan Konuralp, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Halk Bank Yönetim Kurulu’na bağımsız üye olarak görevlendirilmesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:"Siyasi irade, hatırı sayılır ve düzenli geli..
Gündem

İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı

10 Haziran 2020
AKP'li 6 milletvekilinin eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek hakkında yaptığı suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iki ismin 'şüpheli' ol..
Medya

RTÜK’ten Tele1 ve Ulusal Kanal’a Menderes cezası

5 Haziran 2020
RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, kurulun haftalık olağan toplantısında, 27 Mayıs darbesi, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapan programlar ele alındı."Menderes diktatör müsveddesidir" ifadesine ceza..
Medya

Eski RTÜK üyesi vekil isyan etti: Gelmiş geçmiş en militan başkan görevde

20 Mayıs 2020
RTÜK'ün Ülke TV'de katıldığı bir programda ölüm tehditleri savuran Sevda Noyan'a ses çıkarmaması tepkilere yol açmıştı. RTÜK'ün eski üyesi CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da tepki göstererek, “RTÜK, parmak hesabı ile yayıncılara k..
Politika

Canan Kaftancıoğlu: Erken, baskın ya da geç hiç fark etmez; ilk seçimde gidecekler

8 Mayıs 2020
CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, RTÜK’ün canlı yayındaki sözlerini gerekçe göstererek Halk TV'ye en üst sınırdan ceza vermesi sonrası sosyal medya hesabı üzerinden yazılı bir açıklama yayınladı.Kaftancıoğlu, “Sözlerim ara..

Yazar Gündemleri

Ali Murat İRAT

İnsan insanın yarasıdır

Enver AYSEVER

Hangi Diyanet, hangi laiklik?

Gündemde Son Dakika