UNESCO etiketine sahip içerikler sıralanmıştır.
Yerel Yönetimler

Kadıköy, DSÖ Avrupa Sağlıklı Kentler fazına kabul edildi

9 Aralık 2020
8-10 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen konferansın bu yılki başlığı “Salgın Zamanlarında Sağlıklı Şehirler: Toplulukları korumak ve daha iyi bir şekilde yeniden inşa etmek” şeklinde belirlendi. Belediye başkanları, koordinatörler, g..
Kültür Sanat

Ankara Büyükşehir’den Neşet Ertaş’a vefa konseri

26 Eylül 2020
Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Bozkırın Tezenesi” olarak bilinen dünyaca ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ı, vefatının 8. yılında, söyleşi ve konser programıyla andı.Anadolu’nun efsane ozanı Neşat Ertaş için pandemi süreci nedeniyle ABB TV v..
Dünya

Dünya Sağlık Örgütü okullarla ilgili kararını duyurdu

16 Eylül 2020
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının yüzde 10'undan azının ve virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 0,2'sinden azının 20 yaşın altındaki kişilerde görüldüğünü belirte..
Gündemde Son Dakika

Yesemek Unesco Yolunda

24 Temmuz 2020
Eski Önasya’nın bilinen en eski ve en büyük heykeltıraşlık atölyesi ve taş ocağı olan Yesemek, eşi benzeri olmayan özellikleriyle 2012 yılından beri UNESCO’ nun Dünya Miras Alanları Geçici Listesinde yer alıyor.UNESCO Dünya Kült..
Gündem

Almanya’dan Ayasofya açıklaması

13 Temmuz 2020
Alman hükümetinden, Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili açıklama geldi.Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi olarak servis ettiği haberde, Alman yetkililerin Ayasofya’nın camiye çevrilmesi kararını üzüntü verici bulduğu beli..
Dünya

Trump’ın rakibi Biden’dan Ayasofya çağrısı

11 Temmuz 2020
Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaline bir tepki de ABD'de 4 ay sonra düzenlenecek başkanlık seçimlerinin Demokrat Partili adayı Joe Biden'dan geldi.Barack Obama döneminde Başkan ..
Gündem

Ayasofya tartışmalarına UNESCO da dahil oldu

10 Temmuz 2020
Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı tartışmalarına Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü de (UNESCO) katıldı.Danıştay’ın kararı öncesinde UNESCO yetkilileri Reuters'e açıklamalarda bulundu. Ayasofya’nın Dünya Kültür Mi..
Dünya

Rusya’dan Ayasofya açıklaması

3 Temmuz 2020
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması olasılığını değerlendirdi.Sputnik’e konuşan Zaharova, Ayasofya ile ilgili durumu yakından takip ettiklerini belirterek, “Bilindiği gibi bu kilise, k..
Kültür Sanat

Dünya mirası Bergama’da yeni buluntu

28 Haziran 2020
UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde 'Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı' olarak yer alan Bergama'da yürütülen kazılar, yeni tarihi buluntuları gün ışığına çıkarıyor.Pergamon olarak adlandırılan antik kentte kralların, komutanların yaşadığı ..
Kültür Sanat

Efes Antik Kent’e misafir kısıtlaması

14 Haziran 2020
İzmir’de bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde de yer alan Efes Antik Kenti’nde, korona virüsü tedbirleri kapsamında aynı anda en fazla 650 kişi bulunabilecek. Antik kentte geçen yıllardaki anlık ziyaretçi sayısı 5 bin civarınday..
Gündem

Yunanistan’a Ayasofya tepkisi: Komplekslerinizden arının

30 Mayıs 2020
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasına ilişkin açıklamasına yanıt verdi. Ayasofya’da her Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan'ın beyhude ve hiçbir sonucu olmayacak ..
Yerel Yönetimler

UNESCO Kadıköy Belediyesi’nin kampanyasını paylaştı

26 Mayıs 2020
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, Kadıköy Belediyesi’nin Türkiye’nin ünlü şef ve aşçılarından oluşan ‘Sen Güvende Kal’ ekibiyle birlikte, Kadıköy’de yaşayan 65 yaş üstü ihtiyaç sahipleri için hazırladığı sıcak yemek..
Yerel Yönetimler

Kadıköy Belediyesi UNESCO’nun başarı listesine girdi

16 Mayıs 2020
UNESCO, yeni korona virüsle mücadele sürecinde Kadıköy Belediyesi’nin 65 üstü ihtiyaç sahibi yurttaşlara yönelik yürüttüğü ‘Komşuluk Gibisi Yok’ kampanyasını örnek gösterdi. UNESCO’nun websitesinde, Kadıköy Belediyesi’nin Türkiye’nin ünlü ş..