Hazine borçlanması 300 milyar lirayı aştı

12 Mayıs 2020 18:01 Ekonomi
Hazine borçlanması 300 milyar lirayı aştı

Koronavirüs nedeniyle giderek bozulan ekonomik dengeler, iç borçlanma ihtiyacını artırdı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tahvil ihalesi düzenleyerek 8.7 milyar lira iç borçlanmaya gitme kararı aldı. Bu kararla son 12 ayda iç borçlanma 300 milyar liranın üzerine çıkmış oldu. Nakit bütçe verilerine bakıldığında nisanda nakit açığı 46.2 milyar TL olurken, son iki aylık toplam nakit açığı ise 150.6 milyar TL olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan verilere göre sadece nisan ayında 60.9 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirildi. Hazine son dönemde artan borçlanma gereksinimiyle piyasadan net fon çeker duruma geldi.
Son 12 ayda yapılan iç borçlanmaların toplamı ise 300 milyar TL’yi aştı. Benzer seyir mayısta da devam ediyor. 12 Mayıs tarihine kadar yapılan borçlanmaların toplamı 27.9 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Hazinenin açıkladığı mayıs iç borçlanma stratejisine göre, mayısta 1.1 milyar TL kira sertifikası dahil olmak üzere 39.6 milyar TL’si piyasadan olmak üzere toplam 40 milyar TL iç borçlanma öngörülüyordu.

Bu Haberi Yorumlayın..

Benzer Haberler

Yazar Gündemleri

Ali Murat İRAT

İnsan insanın yarasıdır

Enver AYSEVER

AKP’nin görünmez ortakları!

Gündemde Son Dakika