Kadıköy Belediyesi binası yıkılıp yeşil alan yapılacak

03 Ekim 2020 20:01 Çevre
Kadıköy Belediyesi binası yıkılıp yeşil alan yapılacak

Kadıköy Belediyesi binası yıkılıp yeşil alana ve deprem toplanma alanına çevriliyor. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı “Kadıköy’de yeşil alan sıkıntısı var, deprem toplanma alanı sıkıntısı var, sıkışık bir Kadıköy var. Eğer yeni bir yer bulabilirsek, Kadıköy mevcut binasını yıkarak burayı yeşil alana ve meydana çevirme projesi var” dedi.

Kadıköy Belediyesi binası İstanbul BÜyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla 10 yıllığına Kadıköy Belediyesi’ne tahsis edilmişti. Karar Kadıköy Belediyesi’ne tebliğ edilmesinden sonra belediyenin bulunduğu arsa Kadıköy Belediyesi’nin oldu.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı belediye binasını yıkarak yerine yeşil alan ve deprem toplanma alanına çevrileceği açıklandı. Odabaşı, belediye binasını yeni bir yere taşıdıktan sonra arsayı yeşil alana, meydana dönüştürme projelerinin olduğunu söyledi. Odabaşı “Çok sıkışık bir Kadıköy var. Yeni bir yer bulursak Kadıköy Belediyesi’nin mevcut binasını yıkarak burayı bir yeşil alana ve meydana çevirme projemiz var. Binamızı yeniden inşa edebileciğimiz bir arsayı bulma aşamasındayız” dedi.

“Sıkışan bir Kadıköy var” diyen Odabaşı, “Eğer yeni bir yer bulabilirsek, Kadıköy Belediyesi’nin mevcut binasını yıkarak burayı da bir yeşil alana ve meydana çevirme projemiz var. Bununla ilgili tüm girişimlerimizi yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Belediye binamızı yeniden inşa edebileceğimiz bir arsayı bulma aşamasındayız. Eğer bu gerçekleştiği takdirde binamızı yıkarak burayı da yeşil alana, meydana dönüştüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Gazete Kadıköy’e konuşan Odabaşı, var olan 10 yıllık tahsisin ileride daha da uzayacağını düşündüğünü belirterek, son günlerde çok tartışılan Söğütlüçeşme tren istasyonuna AVM yapılma projesine dair de açıklamalarda bulundu.

SÖĞÜTLÜÇEŞME’YE AVM YAPILMAYACAK

“Var olan projenin bütünüyle iptal edilmesi için bir dava açmıştık. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi, Bölge İdare Mahkemesi ise bu yürütmeyi durdurma kararını kaldırarak projenin devamına karar verdi. Ama idare mahkemesinde davamız hala devam ediyor. İstanbul Valiliği, bu bölgeyle ilgili olarak ‘ÇED raporu alınmasına gerek yoktur’ diyor. Ona dair de dava açtık, o da devam ediyor” diyen Odabaşı süreci şöyle özetledi:

“Hukuksal süreç devam ederken biz değişik mecraları kullanarak, gazetelerde, televizyonlarda Söğütlüçeşme’de AVM yapılmasına karşı olduğumuzu defalarca beyan ettik. Bununla ilgili sosyal medya çalışmaları yaptık, kamuoyunu aydınlatmak için açıklamalar yaptık.Kadıköy halkı da bize destek verdi.” diyen Odabaşı, gelinen süreci şöyle anlattı: “Geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bir açıklama yaptı. Açıklamanın ilk cümlesi, ‘Söğütlüçeşme tren istasyonudur bir AVM projesi değildir.’ Bu bizim için çok olumlu bir gelişme ve çok kıymetli bir açıklama. Bu açıklama uyarınca şunu anlıyoruz, TCDD yani Ulaştırma Bakanlığı istasyon binasını yenileyecek. Bir viyadük yapılması gerekiyor, onu yapacak. Bunun haricinde bir AVM yapmayacak. Çünkü açıklamanın içeriği bu.”

SOMUT PROJE YOK, SADECE DUYUM

Açıklamada bu bölgede yeşil alanların, yürüyüş alanlarının olacağının belirtildiğini aktaran Odabaşı, “Eğer gerçekten böyle bir proje varsa ve bunu uygulayacaklarsa bizim bu projeye karşı çıkmamız mümkün değil. Çünkü yeşil alan yapmayı hedefliyorlar. Ama yine bir AVM projesi getirirlerse biz buna karşı çıkmaya devam edeceğiz. Şu anda bize ulaşmış somut bir proje veya bilgi yok, sadece duyumlarımız var, aktarılan bazı bilgiler, açıklamalar var. Tekrarlamak gerekirse Bakanlığın açıklamasını çok kıymetli ve değerli buluyoruz. Sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Bu Haberi Yorumlayın..