• Anasayfa /
  • /
  • Kısıtlamaların gevşetildiği Lübnan’da vakalar arttı

Kısıtlamaların gevşetildiği Lübnan’da vakalar arttı

16 Mayıs 2020 09:24 Dünya
Pandemi sonrası getirilerin kısıtlamaların gevşetildiği Lübnan'da, Covid-19 vakalarında artış görülmesi üzerine 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Kısıtlamaların gevşetildiği Lübnan’da vakalar arttı

Lübnan Başbakanı Hassan Diab, salı günü yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen kısıtlamaların hafifletilmesinin ardından son günlerde vaka sayısında yeniden artış kaydedildiğini söyledi ve ülkede 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Başbakan Diab, “Koronavirüsün bir kişiden diğerine yayılma oranı toplumumuzda son üç günde hızlandı.” dedi.

Lübnan’da sokağa çıkma yasağı ülkede çarşamba günü saat 19.00’da başlayacak ve pazartesi günü sabah 05.00’te sona erecek. Sağlık, tarım, gıda ve imalat sanayi çalışanları yasaktan muaf tutulacak.

Ülkede salgınla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar gevşetilerek kafe ve restoranların yüzde 30 kapasite ile yeniden faaliyete geçmesine ve camilerin ibadete açılmasına izin verilmişti. Çok sayıda çalışan da iş yerlerine geri dönmüştü.

Resmi verilere göre Lübnan’da 870 Covid-19 vakası var ve salgın nedeniyle 26 kişi hayatını kaybetti. Ülkede salgınla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar gevşetilerek kafe ve restoranların yüzde 30 kapasite ile yeniden faaliyete geçmesine ve camilerin ibadete açılmasına izin verilmişti. Çok sayıda çalışan da iş yerlerine geri dönmüştü.

Bu Haberi Yorumlayın..

Yazar Gündemleri

Ali Murat İRAT

İnsan insanın yarasıdır

Enver AYSEVER

Hangi Diyanet, hangi laiklik?

Gündemde Son Dakika