• Anasayfa /
  • /
  • Koronanın Avrupa’da futbola maliyeti 7 milyar euroyu bulacak

Koronanın Avrupa’da futbola maliyeti 7 milyar euroyu bulacak

17 Mayıs 2020 17:23 Spor
İngiliz takımlarının en fazla zararı görmesi tahmin edilen Avrupa futbolunda, korona virüsünün sektöre 4 ila 7 milyar euro arasında bir kayba sebep olacağı belirtiliyor.
Koronanın Avrupa’da futbola maliyeti 7 milyar euroyu bulacak

Avrupa’daki futbol kulüplerinin Covid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 sezonunda uğradığı maddi kaybın 4 ila 7 milyar euro arasında olduğu tahmin ediliyor. Fransız spor basınında yayımlanan bir araştırmaya göre, Avrupalı futbol kulüpleri maçları seyircisiz oynamaya başlasa bile bu yılki kayıp 4 milyar euro’nun altında olmayacak. İngiliz basınına göreyse, Covid-19 salgınından Avrupa’da en büyük zararı yüksek bütçeli İngiliz takımları görecek. Buna göre, Manchester United 150 milyon euro, Arsenal 135 milyon euro ile en fazla maddi zarara uğrayacak kulüplerin başında geliyor. Fransa’da ise profesyonel futbol takımlarının zararının 500 ila 800 milyon euro arasında olacağı tahmin ediliyor.

Sponsorlar: Boşu boşuna para ödüyoruz.

Seyirci gelirlerinden mahrum kalacak Avrupa takımlarının, sponsorlarını kaybetmeleri ve yayın haklarından alacakları gelirlerin tehlikeye girmesi, en önemli maddi kayıpların başında gösteriliyor. Covid-19 salgını yüzünden futbol maçlarının ertelenmesi, bu sektörün sponsorlarının, “boşu boşuna para ödüyoruz” şeklindeki şikayetlerinin artmasına ve kulüplerle sözleşmelerini birer birer iptal etmelerine yol açıyor.

Genelde futbol takımlarına sponsor olan havayolu şirketleri ve otel, restoran zincirlerinin salgın önlemleri çerçevesinde faaliyetlerini askıya almasının kulüplerin önümüzdeki mali kaynak sıkıntısını derinleştirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu Haberi Yorumlayın..

Yazar Gündemleri

Ali Murat İRAT

İnsan insanın yarasıdır

Enver AYSEVER

AKP’nin görünmez ortakları!

Gündemde Son Dakika