Mersin Marina hukuk zaferini kazandı!

21 Eylül 2020 19:03 Yurt Haber
TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin Marina’daki yapıların ruhsatlarının iptal edilmesinin ardında, marinadaki kaçak yapılaşmayı yasallaştırma çabalarının yattığını bildirdi. TMMOB’a göre, eski imar planına göre verilen ruhsatlar iptal edildikten sonra yeni imar planına göre yeni ruhsatlar verilecek.
Mersin Marina hukuk zaferini kazandı!

Mersin Marina’nın ilgili yönetmeliklere ve 1/5 bin ölçekli imar planına aykırı olacak şekilde yapı yoğunluğu oluşturduğu, fiziki alanını sürekli genişlettiği iddiaları mahkemeye taşınmış ve mahkeme Marina’nın imara aykırı yapılaştığına hükmetmişti.

Aynı süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marina Yat Limanı Amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan notu değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu ilavesine ilişkin imar planı değişikliklerini onaylanmış ve askıya çıkarmıştı.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün son adımı, idari mahkeme kararına dayanarak, Marina’daki tüm ruhsatların iptal edildiğini duyurmak oldu.

Müdürlüğün bu kararı, Mersin’de yankı bulurken aynı zamanda hukuk zaferi olarak da değerlendirildi ancak süreci en başından beri takip eden TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu ise farklı bir noktaya dikkat çekiyor.

TMMOB’DAN İLK AÇIKLAMA

“Bilindiği üzere Mersin Marina Yat Limanının imar planına aykırı olarak inşa edilen genişleme alanları Mersin 2. İdare Mahkemesi’nin13 Ocak 2020 tarih ve 2020/41 sayılı kararı ile Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgelerinin iptali yönünde karar verilmiştir. Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü mahkeme kararına istinaden daha önce düzenlemiş olduğu tüm ruhsat ve yapı kullanma izin belgelerini 16 Eylül 2020 tarihinde iptal etmiştir. Bu süreç mahkeme kararını yasal olarak uygulamak zorunda olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün; almış olduğu bu kararın bazı çevreler tarafından bir hukuk devleti göstergesi olarak lanse edilmiş olsa da konunun sadece teknik ve yasal süreçten ibaret olduğu açıktır” denildi.

NE OLMUŞTU?

Açıklamada, Mersin Marina ile mahkeme kararının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  ‘Marina Yat Limanı Amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan notu değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu ilavesine ilişkin imar planı değişikliklerini onayladığı  ifade edildi.

TMMOB açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bu sürece TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak dahil olunmuş, itiraz edilmiştir.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 02.06.2020 tarihinde onaylanan imar planlarına itiraz eden meslek odalarının itirazları reddedilmiş ancak bugüne kadar itirazlarımızın hangi gerekçelerle reddedildiğine dair resmi yazılar tarafımıza ulaşmamıştır. Marina yat limanının 02.06.2020 tarihinde onaylanan yeni planları meslek odalarının itirazlarının reddedilmesi ile birlikte kesinleşmiştir. 16.09.2020 tarihinde iptal edilen yapı ruhsatları ve yapı kullanma izin belgelerinin iptal edilmesinin nedeni, tamamen mahkeme kararını yasal yönden yerine getirmektir. İtirazlarımıza rağmen onaylanan imar planlarına göre ise söz konusu yat limanı içerisine inşa edilen kıyı mevzuatına aykırı yapıların yasallaştırılması amaçlanmaktadır. Bu sürecin devamında ise itirazlarımıza rağmen onaylanan ve kesinleşen imar planlarına göre yasal olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yeni ruhsat ve yapı kullanma izin belgeleri düzenleyerek süreci tamamlamaya çalışacaktır. İtirazlarımıza rağmen yasal mevzuata aykırılık içeren Marina Yat Limanının onaylanan ve kesinleşen imar planını, yasal süreç içerisinde TMMOB Mersin İKK olarak mahkeme sürecine taşıyacak ve söz konusu imar plan kararının iptali için sonuna kadar hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Son günlerde kentimizde özellikle yerel basın ve sosyal medya ortamında yapılan bazı yayın ve paylaşımlarla, sürecin kamu yararı yönünde düzeltildiği zannedilip, mesleki anlamda araştırma yapılmadan verilen beyanlar bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın vergileri ile inşa edilen ve mevcut yönetmeliklere aykırı olarak sürekli genişleyen yat limanı görünümlü alışveriş merkezinin yasallaştırılmasını amaçlayan çabalara karşı sonuna dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz.

Bu Haberi Yorumlayın..