ODTÜ’den “uzaktan eğitim” kararı

20 Ağustos 2020 16:23 Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Covid-19 salgını nedeniyle önümüzdeki öğretim yılında eğitimin nasıl yapılacağına ilişkin öğretim üyeleri ve öğrencilerle anket düzenledi. Buna göre, en kalabalık fakültelerden biri olan İnşaat Mühendisliği bölümü yeni dönemi uzaktan eğitimle sürdürecek.
ODTÜ’den “uzaktan eğitim” kararı

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Covid-19 salgınından kaynaklı 2020-2021 öğretim döneminde eğitimin nasıl yürütüleceğine ilişkin kararı üniversitelere bırakmasının ardından ODTÜ’de de fakülte yönetimleri harekete geçti. ODTÜ’de öğretim üyeleri ve öğrencilerle yeni döneme ilişkin anket gerçekleştirildi. Ankette “Hangisini tercih ediyorsunuz? Online mı, sınıfta mı” sorusunun yanında, derslerin online ama sınavların ve bazı labaratuvar derslerinin okulda yapılmasını öngören “hibrit sistem” hakkında sorular yer aldı.

İLK KARAR GELDİ

Edinilen bilgiye göre, ODTÜ’de birçok bölümde öğretim üyeleri ve öğrenciler yüz yüze eğitimin tehlikeli olduğunu savundu. Bu kapsamda önümüzdeki öğretim yılında eğitime online olarak devam etme kararını ilk olarak İnşaat Mühendisliği’nden geldi. Yapılan anket sonucuna göre, öğretim üyeleri, az sayıda öğrenciyle yüzyüze yapılacak ve aynı dersi online aktaracak hibrit sistemi de reddetti. Öğretim üyeleri, yazılı yapılacak sınavlar için öğrencilerin şehir gelmelerini sakıncalı buldu.

ŞEHİR DIŞI VE KONAKLAMA SORUN

Aynı anketi yanıtlayan ögrencilerin üçte biri dersleri her türlü riske rağmen sınıfta almak isterken, üçte ikisi uzaktan eğitim almak istedi. Ögrencilerin çoğunluğu sınav haftasının seyretilmiş sınıflarda olmasını istedi. Burada sınavlara gelenlerin hastalık kapma riski ve şehir dışından gelenlerin konaklama sorunları gündeme geldi.

ORTAK ALANLAR RİSKLİ

Bölüm yönetimi, ODTÜ’deki ortak alanlar olan yemekhane, yurtlar, toplu taşıma, sınıfların havalandırma yetersizliğini de işaret ederek, öğretim üyelerinin büyük kısmının yaş ortalamasının yüksek olması nedeniyle uzaktan eğitime devam etme kararı aldı. Öte yandan öğretim üyesi ve öğrencilere hibrit sistemde sınav haftası altyapı yetersizliği olduğu, online sınavlar ile ilgili önemli sorunlar yaşandığı ve dönem icinde yüzyüze sınav haftasıya büyük kalabalıkları bir araya getirmenin büyük tehlike olduğu bildirildi.

Bu Haberi Yorumlayın..