ÖSYM sınavda gözetmen bulamıyor

17 Mayıs 2020 17:41 Eğitim
Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 27-28 Haziran 2020 tarihinde iki oturumla gerçekleştirilecek. Sınav görevlisi başvurularının yeterli sayıya ulaşmadığı ve ÖSYM'nin görevli bulmakta zorluk yaşadığı öğrenildi.
ÖSYM sınavda gözetmen bulamıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle 25-26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirileceği açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS), erken bir tarihe alınarak 27-28 Haziran’da yapılması kararlaştırılmıştı.

Sosyal medyada ve çeşitli forumlarda yer alan bilgilere göre, ÖSYM’nin sınavda görev alacak öğretmenlerden yeterli sayıda başvuru alamadığı ve sınav görevlisi kontenjanında sorun yaşandığı öğrenildi.

SEYREK OTURMA DÜZENİ UYGULANACAK
Koronavirüs salgını nedeniyle alınan kararlar kapsamında, bu yıl gerçekleştirilecek olan sınavlarda öğrencilere seyrek oturma düzeni uygulanacak. Seyrek oturma düzeni ile birlikte bu yıl yapılacak olan sınavlarda bir önceki sınavlara göre bir sınıfta daha az öğrenci sınava girebilecek. Bu uygulama ile birlikte sınav esnasında geçtiğimiz yıllardaki sınav görevlisinden daha fazlasına ihtiyaç duyulacak.

SINAV BAŞVURUSU İÇİN SMS ATILIYOR
ÖSYM’nin, sınav görevlisi sayısındaki yetersizlik nedeniyle öğretmenlere SMS yoluyla başvuru çağrısı yaptığı fakat öğretmenlerin görev almaya sıcak bakmadığı öğrenildi.

Öte yandan ÖSYM, sınav görevlisinde yeterli sayıya ulaşabilmek için MEB’de görev yapan ücretli öğretmenlere de sistemi açtı.

ÖSYM SÜREYİ UZATTI
5 Mayıs tarihinden 14 Mayıs tarihine kadar başvuru alımına başlayan ÖSYM, yeterli başvuru yapılmaması nedeniyle, süreyi ilk olarak 16 Mayıs’a daha sonra ise 27 Mayıs’a kadar uzattı.

BAŞVURU YETERSİZLİĞİNDE 3 SEBEP ÖNE ÇIKIYOR
Sınavda görev alması beklenen öğretmenlerden yeterli sayıda başvuru alınamamasının üç temel nedeni ise şöyle sıralanıyor:

  1. Önceki yıllarda üniversite personeline öncelik verilerek öğretmenlerin ikinci plana atılması
  2. Sınav ücretlerinin yeterli olmaması
  3. Koronavirüs riskine karşı öğretmenlerin görev almaya sıcak bakmaması

Yeterli başvuru sayısına ulaşılamaması durumunda sınavda görev alacak öğretmenlerin ÖSYM tarafından resen görevlendireceği ön görülüyor.

ÖSYM tarafından açıklanan 2020 sınav görevlisi ücretleri ise şöyle:
Salon Başkanı: 221 TL
Gözetmen:  184 TL
Yedek Gözetmen: 147 TL

Bu Haberi Yorumlayın..