• Anasayfa /
  • /
  • Oxford Üniversitesi’nin aşısı yüzde 70 koruma sağladı

Oxford Üniversitesi’nin aşısı yüzde 70 koruma sağladı

23 Kasım 2020 11:03 Sağlık
İlaç şirketi AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşının üçüncü aşama klinik verilerine göre ortalama olarak yüzde 70 koruma sağladığı duyuruldu. Şirket, 2021 yılında 3 milyar doz hedefine ulaşmak için çalışmaya başladıklarını açıkladı.
Oxford Üniversitesi’nin aşısı yüzde 70 koruma sağladı

İngiliz ilaç şirketi AstraZeneca, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirilen ve iki doz halinde uygulanan AZD1222 adlı aşının ortalama yüzde 70 oranında etkili olduğunu duyurdu. AstraZeneca tarafından yapılan açıklamada, uygulanan dozlardan birinin yüzde 90’dan fazla koruma sağladığı ifade edildi.

​Şirket tarafından yapılan açıklamada, aşının önemli bir yan etkiye neden olmadığı ve tüm etnik köken ve yaş gruplarında etkili olduğu duyuruldu. Bununla birlikte 2021 yılının sonuna kadar 3 milyar doz aşının üretilmesi için çalışmalara hızlı bir şekilde başlanacağı belirtildi.

“Bizi dünya genelinde düşük maliyetle aşı sağlamaya yaklaştırıyor”

Oxford Üniversitesi’nin Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Kovid-19’la mücadelede önemli bir kilometre taşını ifade ediyor. Ara veriler Oxford Aşısı’nın yüzde 70.4 oranında etkili olduğunu gösteriyor ve iki doz üzerinde testler bunun yüzde 90 olabileceğini gösteriyor. Bizi dünya genelinde düşük maliyetle aşı sağlamaya yaklaştırıyor.

​”Buzdolabı derecelerinde muhafaza edilebilir”

“AstraZeneca ile ortak olarak 3 milyar doz aşıyı tedarik etmeyi ve gelecek yılın sonuna kadar dünyanın her yerinde insanlar için erişilebilir kılmayı umuyoruz. Oxford Aşısı, buzdolabı derecelerinde muhafaza edilebilir ve varolan alt yapıyla hızlıca dağıtılabilir”

AstraZeneca’nın ABD’li ve Alman rakipleri Pfizer/BionTech’ten geçen hafta yapılan açıklamada, geliştirilen aşının yüzde 95’ten fazla etkili olduğu duyurulmuştu. Bir diğer ABD şirket Moderna’nın aşısının ara sonuçlarında yüzde 94.5 etkili olduğu görülmüştü.

Bu Haberi Yorumlayın..