• Anasayfa /
  • /
  • Rus Dışişleri’nden Suriye-Türkiye sınırındaki durumla ilgili değerlendirme

Rus Dışişleri’nden Suriye-Türkiye sınırındaki durumla ilgili değerlendirme

01 Mayıs 2020 00:09 Gündem
Rus Dışişleri’nden Suriye-Türkiye sınırındaki durumla ilgili değerlendirme

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın şu anda Ankara’nın kontrolünde olan Suriye-Türkiye sınır bölgesinde periyodik olarak tırmanan gerginlikten endişe duyduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Afrin’de bomba yüklü yakıt tankeri ile gerçekleştirilen, 11’i çocuk 40 kişinin öldüğü, 47 kişinin yaralandığı saldırı ile ilgili açıklaması üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zaharova, Moskova’nın şu anda Ankara’nın kontrolünde olan Suriye-Türkiye sınır bölgesinde periyodik olarak tırmanan gerginlikten endişe duyduğunu ifade etti.

Rus diplomat, “Sivillerin kurban gittiği terör saldırılarını kararlılıkla kınıyoruz. Bu bağlamda, Suriye’de BM Güvenlik Konseyi tarafından tanınan teröristlerle mücadelenin devamının alternatifi olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Şu anda Ankara tarafından kontrol edilen Suriye-Türkiye sınır bölgesinde periyodik olarak tırmanan gerginlikten endişe duyuyoruz” iye konuştu.

Moskova’nın, Suriye’nin ‘sonuçta Şam’ın kontrolüne geri dönmesi gereken’ toprağının söz konusu olduğunu hatırlatma gereği duyduğunu belirten Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye-Türkiye sınır bölgesinde ve Suriye’nin genelinde güçlü ve uzun vadeli istikrar ve güvenliğin sağlanmasının, sadece bu ülkenin egemenliğinin, bağımsızlığının, birliğinin ve toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi temelinde mümkün olduğuna eminiz.”

Kaynak : Sputnik

Bu Haberi Yorumlayın..

Benzer Haberler

Yazar Gündemleri

Ali Murat İRAT

İnsan insanın yarasıdır

Enver AYSEVER

AKP’nin görünmez ortakları!

Gündemde Son Dakika