Rusya’daki aşı denemelerinden ilk rapor geldi

07 Eylül 2020 12:19 Dünya
Covid-19 aşısının küçük ölçekli ve sınırlı süreli de olsa ikinci aşama denemelerini tamamlayan Rus uzmanların ulaştığı sonuçlar Lancet dergisinde yayınlandı. Ancak uzmanlar aşının genel kullanıma girebilmesi için çok daha kapsamlı denemelerden geçmesi gerektiğini söylüyor.
Rusya’daki aşı denemelerinden ilk rapor geldi

Rus bilim insanları, ürettikleri koronavirüs aşısının ilk denemelerinde insan vücudunda bağışıklık tepkisi meydana geldiğini söylüyorlar.

Tıp dergisi Lancet’te yayınlanan Rus aşısıyla ilgili ilk ayrıntılı çalışmaya göre, aşı denemesine katılan bireylerin tümünde virüse karşı mücadele edebilecek bir bağışıklık tepkisi oluştu ve ciddi bir yan etki görülmedi.

Rusya aşının Ağustos ayında ülke içinde kullanımına izin vermiş ve yapılan denemelerin sonuçları yayınlanmadan aşı kullanımına izin veren ilk ülke olmuştu.

Uzmanlar, çok küçük ölçekli olduğunu söyledikleri deneylerin, aşının etkisi ve güvenliğini kanıtlamak bakımından yetersiz olduğunu söylüyorlar. Fakat yayınlanan ilk sonuçlar, Rusya’da şimdiye kadar duyulan kuşkulara bir yanıt olarak görüldü ve memnuniyetle karşılandı.

Bazı Batılı bilim insanları Rusya’daki çalışmanın çok hızlı yapılmış olmasını kaygıyla karşılamış, biran önce sonuç almak amacıyla kestirme yollara başvurulmuş olabileceği kuşkusunu dile getirmişlerdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen ay bir açıklama yaparak, aşının gereken bütün denemelerden geçtiğini, kendi kızlarından birine de aşı yapıldığını söylemişti.

Kaynak : BBC Türkçe

Bu Haberi Yorumlayın..