• Anasayfa /
  • /
  • “Şehir Hastanelerinin yükü 3 ayda 103 milyar lira arttı”

“Şehir Hastanelerinin yükü 3 ayda 103 milyar lira arttı”

05 Mayıs 2020 19:29 Politika
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan koronavirüs sürecinde artan dolar kuru nedeniyle Türkiye’nin borcunun 600 milyar lira yükseldiğine dikkat çekerek, şehir hastanelerine verilen garanti nedeniyle ülkenin kasasında 103 milyar lira daha fazla çıkacağını vurguladı. Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı kampanyada toplanan paranın da Türkiye’nin faize ödediği 5 günlük miktar olduğunu belirtti.
“Şehir Hastanelerinin yükü 3 ayda 103 milyar lira arttı”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, düzenlediği basın toplantısında koronavirüs salgını sırasından artan dolar kuru nedeniyle Türkiye’nin borç yükünün 600 milyar lira arttığını belirterek, şehir hastanelerine verilecek parayı açıkladı: “Sadece, hazine garantili 19 Şehir hastanesinin devlete olan yükü son 3 ay içerisinde kur farkı nedeniyle 103 milyar TL daha arttı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Biz bize yeteriz” sloganlı kampanyada toplanan 1. 9 milyar liranın Türkiye’nin ödediği 5 günlük faiz miktarı kadar olduğuna dikkat çeken Doğan, “Kimse kusura bakmasın biz bize yetemiyoruz çünkü adaletsizlik, israf, yolsuzluk, beceriksizlik, gaflet var” dedi.

YSK sınavının erkene çekilmesiyle ilgili de konuşan Doğan, şunları söyledi: “Düşünün 2,5 milyon gencimizi ilgilendiren ve onların geleceğini direk etkileyecek olan sınavla ilgili bir karar alınıyor. Ama bu karar alınırken onların psikolojileri hiç düşünülmüyor. Beklentileri umursanmıyor.”

“Sayın Ziya Selçuk, iktidarınızın 7. Milli Eğitim Bakanı, bugüne kadar 20’ye yakın eğitim sistemi değişikliği yaptınız, sınav isimleri A’dan Z’ye nerdeyse tüm harfler kullanılarak defalarca değişti, şimdi de bir sınavın tarihi 2 ayda 3 kez değiştiriyorsunuz.”

CHP’li belediyelerin yardımlarının engellenmesini “Benim fakirim benden başkasının kendini doyuracağını görmemeli ve ona meyletmemeli, böyle bir anlayışın böyle bir yaklaşımın ömrü uzun olmaz” diye değerlendiren Doğan, şunları ekledi:  “Görmek istemeseniz de bu endişenin kaynağı virüsten çok ekonomik sorunlar. Bakın bir hafta önce 25 yaşında bir gencimiz yakıt istasyonundan parası olmadığı için cep telefonunu emanet bırakarak aldığı 10tl benzinle kendini yakarak intihar etti. Vallahi böyle bir olayın yaşandığı ülkede zerre miktarı vicdanı olan yetkililer geceleri uyuyamamalı.”

Bu Haberi Yorumlayın..