TBMM, yeni döneme hazırlanıyor

07 Ağustos 2020 15:41 Politika
TBMM, 1 Ekim’de başlayacak yeni döneme hazırlanıyor.
TBMM, yeni döneme hazırlanıyor

Muhalefetin “sansür yasası” olarak nitelendirdiği “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi” Genel Kurul’da kabul edildikten sonra Meclis, 28 Temmuz’da tatile girdi. Yeni yasama dönemi, 1 Ekim 2020’de başlayacak. Yeni yasama dönemi için teknolojik ve bina altyapı çalışmaları hızlandırıldı. TBMM Genel Kurulu’nda bugün itibariyle tadilat çalışmaları başladı. TBMM Genel Kurulu’nun elektronik ses ve oylama sistemi son teknoloji ile yenileniyor. Özel gereksinimi olan milletvekilleri için “yüz tanıma” ve “şifreli” oylama sistemi devreye girecek.

Meclis’in 27. dönem 3. yasama yılı, Covid-19 salgını süreciyle en tartışmalı dönemlerden biri olarak tarihe geçti. Salgın sürecinde muhalefetin karşı çıktığı birçok düzenleme kabul edildi.  İnfaz yasası ile yaklaşık 45 binin üzerinde kişinin tahliyesini sağladı. Genel Kurul görüşmeleri, 86 saat sürdü. Pandemi dolayısıyla 17 Nisan’da çalışmalarına ara verilen Meclis, “normalleşme adımları” ile 2 Haziran’da yeniden açıldı. Bekçilere geniş yetki veren yasa teklifi, TBMM’nin ilk gündemini oluşturdu. İkinci yargı pakeki ve güvenlik soruşturması uygulamasının öngören teklif kabul edildi. Avukatlık Kanunu ve baroların yapısını değiştirmeyi öngören kanun teklifi de en çok tartışılanlardan biri oldu. Tüm tepkilere rağmen Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulmasının önü açıldı. Son olarak sosyal medya kanun teklifi kabul edildi. Teklifin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri bir gün sürdü.

Covid-19 salgınının etkileri kapsamında ise “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu” kabul edildi. Düzenleme; ücretsiz izne ayrılan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere günlük 39,24 lira vermeyi sağladı.

Bu Haberi Yorumlayın..