• Anasayfa /
  • /
  • “Türkiye’de her 500 kişiden biri işkenceye maruz kalıyor”

“Türkiye’de her 500 kişiden biri işkenceye maruz kalıyor”

27 Haziran 2020 09:47 Gündem
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı 2018 yılı içinde kolluk güçlerine “direnme” veya “mukavemet” suçundan 163 bin 32 yurttaşa soruşturma açıldığını ve işkence suçundan polis veya jandarma hakkında açılan soruşturma sayısının ise yalnızca 2 bin 196 olduğunu belirtti.
“Türkiye’de her 500 kişiden biri işkenceye maruz kalıyor”

Gazete Duvar’dan İrfan Aktan’a konuşan Fincancı, “İşkence rakamlarına ilişkin dolaylı yoldan bir tespit yapmak mümkün. TÜİK ve Adalet Bakanlığı’nın verilerine dayanılarak hazırlanan İHD raporuna göre sadece 2018 yılı içinde, TCK’nın 265. maddesi kapsamında, “kamu görevlisine direnme” veya mukavemet suçundan yurttaşlara açılan soruşturma sayısı 163 bin 32. Bu soruşturmaların 48 bin 64’ü davaya dönüşmüş” ifadesini kullandı.

Bu rakamların işkence ile bağlantısı için ise, “…bu rakamlar aslında kolluk güçlerinin yaptığı işkence sayısıdır. Zira kolluk güçleri, insanların işkence iddiasıyla başvuru yapmasını, şikâyet etmesini engellenmek için, kendilerine mukavemette bulunulduğuna dair şikâyette bulunuyorlar. Yani işkence mağdurlarını sindirme, şikâyette bulunmalarını engelleme amacıyla açılan soruşturma ve davalardır bunlar” yorumunu yaptı.

“Sonuç itibariyle Türkiye nüfusuna oranladığımızda her 500 kişinin kolluğa direndiği sonucu çıkarılabilir. Oysa bize göre bu rakamlar, Türkiye’de her 500 kişiden birinin işkence mağduru olduğunu gösteriyor. Çünkü bunlar, insanlar işkenceye uğradıklarına ilişkin başvuruda bulunmasın diye açılan yıldırma soruşturma ve davalarıdır” diyen Fincancı son dönemde hükümetin açıklamaları ve çıkardığı yasalar ile kolluğun işkence ve kötü muamelede bulunmasının önünü açtığını söyledi.

Bu Haberi Yorumlayın..