• Anasayfa /
  • /
  • YÖK, eğitim fakültelerine ilişkin yetkiyi üniversitelere devretti

YÖK, eğitim fakültelerine ilişkin yetkiyi üniversitelere devretti

18 Ağustos 2020 13:26 Eğitim
YÖK, eğitim fakültelerinin ders programları ve saatlerinin belirlenmesine ilişkin yetkiyi üniversitelere devretti. YÖK Başkanı Saraç, "Eğitim Fakülteleri ve öğretmenlik programlarıyla ilgili tarihi bir karar olarak değerlendirilebilecek niteliktedir" dedi
YÖK, eğitim fakültelerine ilişkin yetkiyi üniversitelere devretti

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu, 10 Ağustos tarihli toplantısında eğitim fakültelerinin ders saatleri ve içerikleriyle ilgili yetkiyi üniversitelere devretme kararı aldı.

ANKA’nın aktardığına göre YÖK, karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye Yeterlikler Çerçevesi ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Öğretmenlik Mesleği Yeterlikleri dikkate alınarak ilgili yükseköğretim kurumları tarafından yapılmasının en doğru tercih olduğu düşünülmektedir. Zira eğitimde program geliştirme, dinamik ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Üniversitelerimiz, bu dinamik süreci yönetebilecek düzeyde kapasiteye, öğretim elemanlarımız da program geliştirme ve güncelleme konusunda yetkinliğe sahiptir” ifadelerini kulandı.

YÖK karara ilişkin üniversitelere serbestlik tanındığının altını çizerek, “Bu ‘yetki devri’, Eğitim Fakülteleri ve öğretmenlik programlarıyla ilgili tarihi bir karar olarak değerlendirilebilir” dedi.

Yeni karara göre üniversiteler ders kategorileri ile ilgili “Alan Eğitimi Dersleri, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri ve Genel Kültür Dersleri” şeklindeki gruplandırmanın göz önünde bulunduracak. Ders sayısı, ders saati, kredi sayısı ve yoğunluğu konusunda da yine bu gruplandırmadaki sıralamaya dikkat edilecek.

YÖK BAŞKANI SARAÇ’TAN AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğitim fakültelerindeki öğretmenlik programlarının ders, müfredat ve kredilerine YÖK değil yükseköğretim kurumları karar verecek” ifadelerini kullandı.

Saraç, paylaşımının devamında şunları söyledi:

“Bu kapsamda son olarak yaptığımız yetki devri ile Eğitim Fakültelerimizdeki öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde artık YÖK değil yükseköğretim kurumlarımızın ilgili kurulları karar verecek.

Eğitim Fakülteleriyle ilgili bu önemli düzenlememiz üniversitelerimize çok geniş bir hareket serbestisi tanımakta olup bu “yetki devri”, Eğitim Fakülteleri ve öğretmenlik programlarıyla ilgili tarihi bir karar olarak değerlendirilebilecek niteliktedir.

YÖK’ün yükseköğretimle ilgili konularda genel çerçeveyi çizdikten sonra üst düzeyde düzenleme yapması, daha sonra süreci izleme, değerlendirme ve denetleme ile sürdürmesi doğru olandır.

Yeni YÖK olarak, üniversitelerimizin ehliyet ve kabiliyetlerine, hocalarımızın alanlarına ilişkin akademik ve mesleki hassasiyetlerine, öğrencilerimizin de öğretmenlik aşklarına güveniyoruz.”

Bu Haberi Yorumlayın..